HSW coraz głębiej wchodzi do „Wisły”

W ciągu trzech miesięcy Huta Stalowa Wola powinna dokończyć adaptację hali w której powstaną wyrzutnie do wszystkich zamówionych przez Polskę – w I fazie programu „Wisła” – zestawów Patriot.

Publikacja: 02.02.2020 11:59

Fot./Krzysztof Skłodowski

Fot./Krzysztof Skłodowski

Foto: Fot./Krzysztof Skłodowski

16 stycznia podkarpacką zbrojownię, włączoną do budowy strategicznej rakietowej tarczy powietrznej Polski, wizytował prezydent RP Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych był pod wrażeniem „ jednego  z najważniejszych podmiotów dostarczających nowoczesne ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska”. Prezydent mógł przy okazji pobytu w Stalowej Woli prześledzić rozwój największej obecnie artyleryjskiej zbrojowni w kraju – w mieście pokazuje je  okolicznościowa wystawa : „Od COP do gospodarki 4.0”

Pod amerykańskim nadzorem

W stalowowolskiej  firmie należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej , zaangażowanej w programy budowy 155 mm  armato-haubic Krab, samobieżnych 120 mm moździerzy Raka także  programy rozwojowe nowego sprzętu pancernego  zastosowanie  zaawansowanych technologii cyfrowych – charakterystycznych dla gospodarki 4.0 nie jest żadną nowością. Mówił o tym w hucie warszawskim gościom prezes Bartłomiej Zając.

Przystosowanie jednej z hal Huty do realizacji zadań wynikających z programu „Wisła” i spełnienia  amerykańskich reżimów jakościowych będzie kosztowało HSW 10 mln zł, zatrudnienie w niej znajdzie kilkudziesięciu specjalistów.

Ponieważ huta jest podwykonawcą zlecenia rządowego USA, każdy detal musi odpowiadać amerykańskim standardom. Pracownicy podkarpackiej zbrojowni muszą się zatem przyzwyczaić, że Amerykanie będą im teraz dokładnie patrzeć na ręce. Nic dziwnego – Waszyngton uważnie śledzi  jak wykorzystywane są za granicą amerykańskie technologie zbrojeniowe.

W związku z tym, że  zakup zestawów Patriot dokonywany jest w ramach programu Foreign Military Sales  czyli reguł oficjalnego eksportu uzbrojenia  –  wszystkie transfery technologii z USA i operacje  w polskich zakładach objęte są wysokim poziomem nadzoru co oznacza  szczegółowe inspekcje, kontrolę jakości, testy, certyfikacje.  Menadżerowie i załogi w  firmach nie powinny się dziwić, że obok kontrolerów  polskiego MON będą mieć do czynienia z inspektorami z Waszyngtonu .

Huta: poradzimy sobie z wyrzutniami

Wyrzutnia M903 (5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości w położeniu marszowym), jest zintegrowana ze specjalną naczepą wyposażoną w zasilający ją generator o mocy 15 kW. Kompletny zestaw składa się z szesnastu kontenerów startowych dla rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3 MSE), zespołu mechanicznego (LMA), modułu elektronicznego (LEM) i zgrupowania połączeń (LIG) wraz z modułami sterowania LMRD (Launcher Missile Round Distributor). Zdalnie sterowana wyrzutnia w położeniu bojowym  dla podniesienia  bezpieczeństwa obsługi  może znajdować się w odległości do kilometra od stanowiska dowodzenia. Łączność zapewniają wówczas światłowody zdublowane przez kodowane łącza radiowe.

– Dla moich inżynierów  budowa  kompleksu startowego M903 to nie jest jakieś wyjątkowo trudne wyzwanie, budujemy w firmie coraz bardziej złożoną broń artyleryjską. Spróbujemy i tym razem zapewnić odpowiedni poziom jakości  – mówił Radarowi już w zeszłym roku  Bartłomiej Zając prezes HSW.

Szanse eksportowe

Umowę podwykonawczą na wyrzutnie w ramach programu FMS podkarpacka zbrojownia podpisała  jeszcze w lutym 2019. W lipcu zeszłego roku uzgodniono jeszcze szczegółowe końcowe warunki wykonania wszystkich 16 wyrzutni bojowych oraz jednej próbnej ( potrzebnej do testów i uzyskania amerykańskiej certyfikacji ) .

Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon przekonuje, że udział polskich spółek wyposażonych  w technologie i know-how produkcji wyrzutni i jej komponentów pozwoli na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia rakietowej broni w Polsce. Tym większe, że to spółki PGZ będą odpowiedzialne za ich serwis i modernizację.

– Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i Hutą Stalowa Wola nowe możliwości, jako kwalifikowanym dostawcom Raytheon – zapewnia wiceprezes Raytheon IDS.

W łańcuchu poddostawców

Inni przedstawiciele Raytheon przypominają, że w polskich zakładach powstają już od pewnego czasu ważne komponenty do antybalistycznych zestawów rakietowych firmy z Waltham, USA. To m.in. produkty  warszawskiego PIT-Radwaru i bydgoskiego, prywatnego Teldatu: systemy identyfikacji swój-obcy (IFF) i routery. Zaprojektowane w Polsce komponenty zanim zostały skierowane do seryjnej produkcji musiały przejść rygorystyczne procedury kontroli jakości i certyfikację. Nie ma zatem problemu by dostarczać je teraz  wszystkim członkom międzynarodowego klubu użytkowników zestawów Patriot – zapewniają Amerykanie.

Choć HSW  jest bezsprzecznie polskim liderem współpracy z producentami zestawów Patriot z USA, to  także inne rodzime spółki  będą zarabiać dzięki „Wiśle”: Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu odpowiadają np. za dostawę i późniejszą obsługę specjalnie wyposażonych  m.in. w żurawie   ciężarówek Jelcz ( wraz przyczepami projektowanymi przez Autosan)  przeznaczonych do przewożenia i przeładunku rakiet. Już kilka miesięcy temu Jelcz podpisał również odrębny kontrakt na kilkadziesiąt  podwozi  specjalnych dla systemów dowodzenia IBCS /Patriot. Przewidziano też dostawy partii pojazdów  wsparcia logistycznego. W listopadzie zeszłego roku zamówienie na dostawę kontenerów operacyjnych dla systemów łączności i wsparcia technicznego  zdobyła  dębicka firma  Agregaty Pex-Pol Plus Janusz Kania.

16 stycznia podkarpacką zbrojownię, włączoną do budowy strategicznej rakietowej tarczy powietrznej Polski, wizytował prezydent RP Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych był pod wrażeniem „ jednego  z najważniejszych podmiotów dostarczających nowoczesne ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska”. Prezydent mógł przy okazji pobytu w Stalowej Woli prześledzić rozwój największej obecnie artyleryjskiej zbrojowni w kraju – w mieście pokazuje je  okolicznościowa wystawa : „Od COP do gospodarki 4.0”

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?