Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

Amerykański koncern Raytheon zlecił Hucie Stalowa Wola opracowanie planów wyrzutni rakietowej do systemu Patriot, który uzbroi polską tarczę powietrzną „Wisła”.

Zgodnie z umową offsetową producent i integrator broni z USA dostarczy hucie niezbędnej wiedzy dotyczącej zarządzania złożonym projektem, udostępni technologie i będzie uczestniczył w kosztach tworzenia konstrukcji, a potem budowy w HSW kolejnych wyrzutni powstających w ramach polskiego programu obrony powietrznej średniego zasięgu.

Startuje kooperacja

Wes Kremer, prezes Raytheon Company, wiceprezes Raytheon Integrated Defence Systems, po podpisaniu pierwszego kooperacyjnego kontraktu przemysłowego (będą następne – z.l.) z zarządem huty stwierdził, że otwiera on drogę HSW do produkcji i integracji wszystkich 16 wyrzutni dla jednostek ogniowych polskiego Patriota. Umowa rozpoczyna także proces podpisywania kontraktów z innymi polskimi przedsiębiorstwami, które pozyskają i zaabsorbują technologie obronne związane z produkcją rakietowych zestawów Raytheona. Prezes Raytheon Company zapewnił, że dzięki kolejnym takim przedsięwzięciom Polska będzie mogła uczestniczyć w produkcji istotnych komponentów systemu Patriot, zarówno na swoje potrzeby, jak i dla innych użytkowników broni. Kremer przypomniał, że Raytheon dotrzymuje obietnicy i przekazuje polskim partnerom wiedzę o zarządzaniu dużymi, złożonymi programami zbrojeniowymi.

Kolejne kontrakty w zasięgu negocjatorów

W ramach zawartej 24 października umowy firma Raytheon zgodnie z wymogami Departamentu Obrony USA będzie współpracować z inżynierami HSW przy zarządzaniu programem budowy wyrzutni w oczekiwaniu na podpisanie kontraktu produkcyjnego – wyjaśnia Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon.

Przyznanie kontraktu podkarpackiemu centrum artyleryjskiemu jest wstępem do realizacji pierwszej fazy programu „Wisła”. W fazie drugiej programu „Wisła” (jej warunki są obecnie negocjowane) Polska planuje pozyskać dalsze jednostki ogniowe Patriot (6 kolejnych baterii), radar o polu widzenia 360 st. z technologią aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA), oparty na najnowocześniejszych obecnie technologiach wykorzystujących azotek galu, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Guillou: Oferta Naval Group to nie tylko okręty

Oferujemy Polsce znacznie więcej niż trzy nowe okręty podwodne. Oferujemy zupełnie nowe możliwości obrony ...

Czy Stany Zjednoczone odkupią tureckie S-400?

W ostatnich dniach pojawiła się informacja dotycząca propozycji, jaką kilka dni wcześniej miał złożyć ...

Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Polski na Defender-Europe 20 – największe od 25 lat europejskie ...