Wyniki polskiej narodowej zbrojowni w 2020 r. to przychody na poziomie 6,45 mld zł co pozwala sytuować PGZ na 20 miejscu w Europie i 71 miejscu w globalnym rankingu producentów broni.

Zysk netto polskiej grupy, skupiającej kilkadziesiąt kluczowych producentów sprzętu wojskowego i dostawcy usług serwisowych dla armii, to ponad 191 mln zł. Analitycy twierdzą, że wynik ten znacząco poprawiły w zeszłym roku państwowe dotacje. Przede wszystkim, ponad 100 mln zł. z Planu Mobilizacji Gospodarki. Mowa o pieniądzach przeznaczone na utrzymanie w fabrykach broni rezerwowych mocy produkcyjnych na wypadek wojny czy zagrożenia kraju nagłym międzynarodowowym kryzysem. Na wynik wpłynęły także przychody ze sprzedaży majątku, np. zbędnych nieruchomości, w wysokości 10,7 mln zł.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa pod nową komendą

Z dostępnych już raportów KRS wynika, że na walkę z pandemią Covid-19 rodzime zakłady przemysłu specjalnego dostały w 2020 r. z kasy państwa ok. 50 mln zł dodatkowych funduszy.

Problemy z eksportem

Analiza dostępnych źródeł pozwala oszacować ubiegłoroczne przychody z eksportu PGZ na 709 mln zł.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2020 r. produkująca niemal wyłącznie na eksport komponenty lotnicze i śmigłowce Black Hawk, zatrudniająca 1700 pracowników należąca do amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin – lotnicza spółka PZL Mielec – wypracowała zysk netto ponad 148 mln zł. przy przychodach ok 1,2 mld zł. W 2019 r. było to odpowiednio 136 mln zł. i ok. 1,1 mld zł.

Wśród spółek PGZ, które w największym stopniu przyczyniły się do poprawy zeszłorocznych wyników obronnej grupy są: radarowo – elektroniczne warszawskie centrum Pit-Radwar sprzedaż w 2020 r.  631 mln, zysk netto 37,7 mln zł), realizująca potężne kontrakty na haubice i samobieżne moździerze artyleryjska Huta Stalowa Wola (osiągnęła w 2020 r. 830 mln zł. przychodów przy zysku netto ponad 59 mln zł. – przy przychodach z eksportu na poziomie ok. 60 mln zł).

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany

Liderem produkcji polskiej branży jest także stołeczne, optoelektroniczne Przemysłowe Centrum Optyki. Spółka produkuje głównie sprzęt obserwacyjny stanowiący wyposażenie żołnierzy i pojazdów bojowych. Wysoko jest także tradycyjnie – bydgoski NitroChem –  producent i jeden z największych na świecie eksporterów trotylu.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Kłopoty z autobusami

Sposobem na wzmocnienie core businessu w PGZ miała sprzedaż udziałów firm zbrojeniowych w ratowanym od 2016 r. sanockim Autosanie. Inwestora nie udało się jednak znaleźć. Właścicielami reaktywowanej autobusowej spółki pozostają wciąż PIT Radwar i HSW.

Analitycy nie mają wątpliwości. Restytucja produkcji autobusów w podkarpackiej firmie  była możliwa dzięki finansowej „kroplówce” zbrojeniówki. Autobusowy zakład odżył, ale na motoryzacyjnym rynku wciąż nie odzyskał pozycji istotnego gracza. W zeszłym roku Autosan, jak można było przewidzieć, raportował ok. 19 mln straty netto. Dziś władze PGZ wyjaśniają, że wykupiona pięć lat temu od syndyka w obecności premier Beaty Szydło firma prosperuje. Autosan koncentruje się na realizacji zawartych kontraktów. M.in. na dostawę 15 sztuk autobusów elektrycznych dla Częstochowy. Spółka pracuje także nad przygotowaniem produkcji 90 sztuk autobusów przegubowych zasilanych gazem LNG dla Warszawy.

… i piorunami

Jest też szansa na trwałą poprawę sytuacji w największym w Polsce amunicyjno rakietowym kombinacie. Skarżyskim Mesko. Od grudnia zeszłego roku do początku lipca br. stabilizacji nie sprzyjały personalne konflikty i przetasowania. Firmą, która jest głównym dostawcą amunicji dla Sił Zbrojnych RP, od 2 lipca 2021 rządzi już Elżbieta Śreniawska. Do niedawna wieloletni szef kieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, radna świętokrzyskiego sejmiku z listy PiS.

Śreniawska sama przyznaje, że jest osobą spoza branży zbrojeniowej, ma jednak opinię sprawnego menadżera.

Czytaj także: Pani na Piorunach. Nowa prezes Mesko

Obecnie Mesko to prawdziwy potentat nie tylko w dziedzinie produkcji amunicji mało i średniokalibrowej.  To także rakiet i kompletnych zestawów rakietowych takich jak GROM czy Piorun. Z raportów z 2020 r. wynika, że firma miała kłopoty z realizacją niektórych zamówień. W 2020 r. nałożono np. na Mesko 41,5 mln zł. kary. To za nieterminową realizację dostaw piorunów, stanowiących precyzyjny oręż przeciwlotniczy polskiej armii. Spółka, w ramach sojuszniczej kooperacji, zarabia jednak na produkcji komponentów dla kilku dużych koncernów zbrojeniowych o światowym zasięgu.