IBCS zdaje egzamin z polowania na rakiety manewrujące

System dowodzenia IBCS, zamówiony przez Polskę do obsługi zestawów Patriot, potwierdził swoją skuteczność na poligonie w USA.

Publikacja: 16.07.2021 14:24

IBCS. Fot./Northrop Grumman

IBCS. Fot./Northrop Grumman

Foto: IBCS. Fot./Northrop Grumman

Producent IBCS, koncern Northrop Grumman ujawnił, że przeprowadzone właśnie w ośrodku testowym White Sands w Nowym Meksyku próby poligonowe z wykorzystaniem różnych stacji radiolokacyjnych zintegrowanych z IBCS dowiodły sprawności systemu wykrywania zagrożeń. Wszystko w warunkach symulowanych wrogich zakłóceń radioelektronicznych.

Czytaj także: Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

– Żołnierze U.S. Army z powodzeniem razili cele o cechach pocisku manewrującego w bardzo trudnych warunkach ataku elektronicznego podczas próbnego strzelania z wykorzystaniem naszego zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową – potwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman.

W bezpośrednim kontakcie z F-35

Firma Northrop Grumman poinformowała, że w czasie ostatnich prób zastosowano do wykrywania powietrznych zagrożeń najszerszą, jak dotąd, gamę różnych sensorów radiolokacyjnych integrowanych z systemem IBCS. Rezultaty testów są doskonałe. Próby kończyły się wykonaniem zadania, czyli przechwyceniem celu naśladującego pocisk manewrujący.

Przeprowadzony na poligonie White Sands w Nowym Meksyku test zademonstrował m.in. skuteczną integrację IBCS z należącym do amerykańskiej marynarki wojennej systemem radiolokacyjnym AN/TPS-80 (G/ATOR). W próbie po raz pierwszy przetestowano i zademonstrowano, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, system JTMC (Joint Track Manager Capability). Pozwolił na stworzenie pomostu pomiędzy IBCS a CEC (Cooperative Engagement Capability) amerykańskiej marynarki wojennej.

Czytaj także: F-35 współpracuje z IBCS

Powodzeniem zakończyły się również próby w locie zrealizowane ze wsparciem ze strony firmy Lockheed Martin. Obejmowały wykorzystanie dwóch samolotów wielozadaniowych F-35. Ich radary pokładowe, zintegrowane z siecią IFCN, przekazywały IBCS informacje potrzebne do wykonania zadania bojowego.

Z wielosensorowym wsparciem, odporny na zakłócenia

– Zastosowanie w systemie wykrywania celów sensorów należących do różnych rodzajów wojsk pokazuje zdolności IBCS do wprowadzania i integrowania radarów z wielu domen działania  jednocześnie –  stwierdziła wiceprezes Harbison.

– Umożliwiając połączone działania i wykorzystując liczne środki wykrywania operujące w różnych pasmach, IBCS dobrze wykonał swoje zadanie – dodaje Harbison.

Wiceprezes Northrop Grumman podkreślała przy tym, że system z powodzeniem zdał egzamin w warunkach symulowanego ataku elektronicznego. Pozwolił żołnierzom rozpoznać, śledzić i ostatecznie przechwycić wrogi cel.

Czytaj także: IBCS coraz bliżej amerykańskiej armii i polskich Patriotów

W ramach prób wystrzelono dwa imitowane pociski manewrujące. Pierwszy realizował zadanie przeprowadzenia ataku elektronicznego i zakłócenia działania stacji radiolokacyjnej. Drugi miał wykonać bezpośrednie uderzenie w obiekty chronione. Żołnierze 3-6 Air and Missile Defense Test Detachment zastosowali IBCS do śledzenia celów, ich identyfikacji oraz do odpalenia pocisku przechwytującego PAC3.

Kluczowy sprawdzian – jesienią

Northrop Grumman podkreśla, że była to ostatnia z ośmiu pomyślnie przeprowadzonych prób badawczo-rozwojowych lub operacyjnych w ramach programu IBCS. Testy przeprowadzono w celu redukcji ryzyka przed rozpoczęciem fazy wstępnych prób w warunkach operacyjnych zbliżonych do rzeczywistych. Te planowane są na jesień bieżącego roku.

Czytaj także: Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”

Jesienny sprawdzian będzie kluczowy dla IBCS. Jego zaliczenie oznacza otwarcie drogi do decyzji Departamentu Obrony USA o wstępnej gotowości operacyjnej i wdrożeniu systemu.

Producent IBCS, koncern Northrop Grumman ujawnił, że przeprowadzone właśnie w ośrodku testowym White Sands w Nowym Meksyku próby poligonowe z wykorzystaniem różnych stacji radiolokacyjnych zintegrowanych z IBCS dowiodły sprawności systemu wykrywania zagrożeń. Wszystko w warunkach symulowanych wrogich zakłóceń radioelektronicznych.

Czytaj także: Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego