IBCS zdaje egzamin z polowania na rakiety manewrujące

System dowodzenia IBCS, zamówiony przez Polskę do obsługi zestawów Patriot, potwierdził swoją skuteczność na poligonie w USA.

Publikacja: 16.07.2021 14:24

IBCS. Fot./Northrop Grumman

IBCS. Fot./Northrop Grumman

Foto: IBCS. Fot./Northrop Grumman

Producent IBCS, koncern Northrop Grumman ujawnił, że przeprowadzone właśnie w ośrodku testowym White Sands w Nowym Meksyku próby poligonowe z wykorzystaniem różnych stacji radiolokacyjnych zintegrowanych z IBCS dowiodły sprawności systemu wykrywania zagrożeń. Wszystko w warunkach symulowanych wrogich zakłóceń radioelektronicznych.

Czytaj także: Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

– Żołnierze U.S. Army z powodzeniem razili cele o cechach pocisku manewrującego w bardzo trudnych warunkach ataku elektronicznego podczas próbnego strzelania z wykorzystaniem naszego zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową – potwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman.

W bezpośrednim kontakcie z F-35

Firma Northrop Grumman poinformowała, że w czasie ostatnich prób zastosowano do wykrywania powietrznych zagrożeń najszerszą, jak dotąd, gamę różnych sensorów radiolokacyjnych integrowanych z systemem IBCS. Rezultaty testów są doskonałe. Próby kończyły się wykonaniem zadania, czyli przechwyceniem celu naśladującego pocisk manewrujący.

Przeprowadzony na poligonie White Sands w Nowym Meksyku test zademonstrował m.in. skuteczną integrację IBCS z należącym do amerykańskiej marynarki wojennej systemem radiolokacyjnym AN/TPS-80 (G/ATOR). W próbie po raz pierwszy przetestowano i zademonstrowano, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, system JTMC (Joint Track Manager Capability). Pozwolił na stworzenie pomostu pomiędzy IBCS a CEC (Cooperative Engagement Capability) amerykańskiej marynarki wojennej.

Czytaj także: F-35 współpracuje z IBCS

Powodzeniem zakończyły się również próby w locie zrealizowane ze wsparciem ze strony firmy Lockheed Martin. Obejmowały wykorzystanie dwóch samolotów wielozadaniowych F-35. Ich radary pokładowe, zintegrowane z siecią IFCN, przekazywały IBCS informacje potrzebne do wykonania zadania bojowego.

Z wielosensorowym wsparciem, odporny na zakłócenia

– Zastosowanie w systemie wykrywania celów sensorów należących do różnych rodzajów wojsk pokazuje zdolności IBCS do wprowadzania i integrowania radarów z wielu domen działania  jednocześnie –  stwierdziła wiceprezes Harbison.

– Umożliwiając połączone działania i wykorzystując liczne środki wykrywania operujące w różnych pasmach, IBCS dobrze wykonał swoje zadanie – dodaje Harbison.

Wiceprezes Northrop Grumman podkreślała przy tym, że system z powodzeniem zdał egzamin w warunkach symulowanego ataku elektronicznego. Pozwolił żołnierzom rozpoznać, śledzić i ostatecznie przechwycić wrogi cel.

Czytaj także: IBCS coraz bliżej amerykańskiej armii i polskich Patriotów

W ramach prób wystrzelono dwa imitowane pociski manewrujące. Pierwszy realizował zadanie przeprowadzenia ataku elektronicznego i zakłócenia działania stacji radiolokacyjnej. Drugi miał wykonać bezpośrednie uderzenie w obiekty chronione. Żołnierze 3-6 Air and Missile Defense Test Detachment zastosowali IBCS do śledzenia celów, ich identyfikacji oraz do odpalenia pocisku przechwytującego PAC3.

Kluczowy sprawdzian – jesienią

Northrop Grumman podkreśla, że była to ostatnia z ośmiu pomyślnie przeprowadzonych prób badawczo-rozwojowych lub operacyjnych w ramach programu IBCS. Testy przeprowadzono w celu redukcji ryzyka przed rozpoczęciem fazy wstępnych prób w warunkach operacyjnych zbliżonych do rzeczywistych. Te planowane są na jesień bieżącego roku.

Czytaj także: Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”

Jesienny sprawdzian będzie kluczowy dla IBCS. Jego zaliczenie oznacza otwarcie drogi do decyzji Departamentu Obrony USA o wstępnej gotowości operacyjnej i wdrożeniu systemu.

Producent IBCS, koncern Northrop Grumman ujawnił, że przeprowadzone właśnie w ośrodku testowym White Sands w Nowym Meksyku próby poligonowe z wykorzystaniem różnych stacji radiolokacyjnych zintegrowanych z IBCS dowiodły sprawności systemu wykrywania zagrożeń. Wszystko w warunkach symulowanych wrogich zakłóceń radioelektronicznych.

Czytaj także: Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości