Firmy Northrop Grumman Corporation i warszawski Transbit potwierdziły skuteczną współpracę polskiej horyzontalnej radiolinii R-460A o dużej przepustowości HCLOS (High-Capacity Line-Of-Sight) z siecią zintegrowanego dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową IBCS.
Amerykański koncern zbrojeniowy potwierdził, że radiolinia Transbit R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA oraz jednym z kilku polskich rozwiązań zaplanowanym do integracji z awangardowym systemem IBCS.
Technologiczna współpraca
Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman przypomina, że Polska jako pierwszy partner zagraniczny USA pozyskała system IBCS jako główny element modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju.
– Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich i rodzimych systemów oraz zdolności – stwierdził wiceprezes Todorov.
Czytaj także: IBCS coraz bliżej amerykańskiej armii i polskich Patriotów
– Mamy nadzieję na dalszą współpracę z polskim przemysłem. Wspieramy jego rodzime zdolności w ramach programu modernizacji polskiej obronności – zapowiada wiceszef Northrop Grumman.
Specjaliści NG i Transbitu wspólnie opracowali laboratoryjną konfigurację prototypu radiolinii w amerykańskich zakładach w Huntsville. Następnie przeprowadzili jej integrację z elementami systemu IBCS. Testy potwierdziły zalety takiego rozwiązania. Wspólny inżynierski projekt zwieńczyła udana demonstracja integracji IBCS z radiolinią R-460A w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network).
Dowodzenie przeniesione do sieci
– Skuteczna integracja z systemem IBCS systemu łączności RADION® opracowanego przez Transbit potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS – nie kryje satysfakcji Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju Transbitu.
Czytaj także: F-35 współpracuje z IBCS
Radiolinia R-460A wykorzystuje częstotliwości pasma NATO IV umożliwiając przesyłanie informacji w sieci opartej na protokole internetowym (IP) z szybkością do 400 megabitów na sekundę. Radiostacja współpracuje z anteną o zmiennej wiązce, umożliwiając pracę w trybie wielopunktowym. Dzięki temu doskonale nadaje się do budowy cyfrowych taktycznych sieci telekomunikacyjnych.
Wyrzutnie skomunikowane i zarządzane cyfrowo
Zastosowanie nowego, otwartego systemu dowodzenia w wyrzutniach Patriotów pozwoli na zastąpienie przestarzałych analogowych urządzeń sieciocentrycznym systemem nowej generacji. IBCS umożliwia wykorzystywanie informacji z wielu różnych źródeł rozpoznania i budowanie w warunkach bojowych jednolitego, zintegrowanego obrazu sytuacji powietrznej o niespotykanej dotąd dokładności.
Elastyczna i otwarta architektura IBCS daje możliwość integracji obecnych i przyszłych środków wykrywania i rażenia zapewniając interoperacyjność na poziomie połączonych rodzajów wojsk i sił – zachwala swój najnowszy system dowodzenia obrona powietrzną Northrop Grumman.
Czytaj także: Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”
Warszawska, prywatna firma Transbit od trzydziestu lat dostarcza urządzenia taktycznej łączności cyfrowej i systemy telekomunikacyjne na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Spółka wyposażyła m. in. w swoje urządzenia łączności polowej Morską Jednostkę Rakietową, która osłania bazy marynarki i inne strategiczne obiekty na Wybrzeżu i może atakować wrogie okręty przy pomocy dalekosiężnych, precyzyjnych rakiet NSM (Naval Strike Missile ) dostarczonych przez norweski Kongsberg.