Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

IBCS
IBCS
IBCS. Fot./Northrop Grumman

Firmy Northrop Grumman Corporation i warszawski Transbit potwierdziły skuteczną współpracę polskiej horyzontalnej radiolinii R-460A o dużej przepustowości HCLOS (High-Capacity Line-Of-Sight) z siecią zintegrowanego dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową IBCS.

Amerykański koncern zbrojeniowy potwierdził, że radiolinia Transbit R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA oraz jednym z kilku polskich rozwiązań zaplanowanym do integracji z awangardowym systemem IBCS.

Technologiczna współpraca

Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman przypomina, że Polska jako pierwszy partner zagraniczny USA pozyskała system IBCS jako główny element modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju.

– Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich i rodzimych systemów oraz zdolności – stwierdził wiceprezes Todorov.

Czytaj także: IBCS coraz bliżej amerykańskiej armii i polskich Patriotów

– Mamy nadzieję na dalszą współpracę z polskim przemysłem. Wspieramy jego rodzime zdolności w ramach programu modernizacji polskiej obronności – zapowiada wiceszef Northrop Grumman.

Specjaliści NG i Transbitu wspólnie opracowali laboratoryjną konfigurację prototypu radiolinii w amerykańskich zakładach w Huntsville. Następnie przeprowadzili jej integrację z elementami systemu IBCS. Testy potwierdziły zalety takiego rozwiązania. Wspólny inżynierski projekt zwieńczyła udana demonstracja integracji IBCS z radiolinią R-460A w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network).

Dowodzenie przeniesione do sieci

– Skuteczna integracja z systemem IBCS systemu łączności RADION® opracowanego przez Transbit potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS – nie kryje satysfakcji Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju Transbitu.

Czytaj także: F-35 współpracuje z IBCS

Radiolinia R-460A wykorzystuje częstotliwości pasma NATO IV umożliwiając przesyłanie informacji w sieci opartej na protokole internetowym (IP) z szybkością do 400 megabitów na sekundę. Radiostacja współpracuje z anteną o zmiennej wiązce, umożliwiając pracę w trybie wielopunktowym. Dzięki temu doskonale nadaje się do budowy cyfrowych taktycznych sieci telekomunikacyjnych.

Wyrzutnie skomunikowane i zarządzane cyfrowo

Zastosowanie nowego, otwartego systemu dowodzenia w wyrzutniach Patriotów pozwoli na zastąpienie przestarzałych analogowych urządzeń sieciocentrycznym systemem nowej generacji. IBCS umożliwia wykorzystywanie informacji z wielu różnych źródeł rozpoznania i budowanie w warunkach bojowych jednolitego, zintegrowanego obrazu sytuacji powietrznej o niespotykanej dotąd dokładności.

Elastyczna i otwarta architektura IBCS daje możliwość integracji obecnych i przyszłych środków wykrywania i rażenia zapewniając interoperacyjność na poziomie połączonych rodzajów wojsk i sił  – zachwala swój najnowszy system dowodzenia obrona powietrzną Northrop Grumman.

Czytaj także: Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”

Warszawska, prywatna firma Transbit od trzydziestu lat dostarcza urządzenia taktycznej łączności cyfrowej i systemy telekomunikacyjne na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Spółka wyposażyła m. in. w swoje urządzenia łączności polowej Morską Jednostkę Rakietową, która osłania bazy marynarki i inne strategiczne obiekty na Wybrzeżu i może atakować wrogie okręty przy pomocy dalekosiężnych, precyzyjnych rakiet NSM (Naval Strike Missile ) dostarczonych przez norweski Kongsberg.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina chce mieć rakiety średniego zasięgu

Prezydent Poroszenko uważa, że zawieszenie działania traktatu INF jest szansą dla jego kraju Według ...

tkMS zainwestuje 250 mln euro w rozbudowę stoczni w Kilonii

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems (tkMS) przeznaczy ćwierć miliarda euro na rozbudowę infrastruktury ...

MSPO 2019: Leonardo prezentuje W-3 Sokół Next Generation

Koncern Leonardo zaprezentował koncepcję śmigłowca W-3 Sokół Next Generation, który ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie ...