Andrzej Kensbok zrezygnował dniem 24 marca z kierowania Polską Grupą Zbrojeniową.

Rada Nadzorcza odwołała również pozostałych członków zarządu firmy. Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu spółki oddelegowano Bogdana Borkowskiego. Funkcję wiceprezesa, do czasu wyboru nowych władz, pełnił będzie Paweł Olejnik.

Rada Nadzorcza zapowiedziała, że w najbliższym czasie zgodnie ze statutem spółki ogłosi  postępowanie kwalifikacyjne na nowych członków zarządu.

Czytaj także: W nowym roku zbrojeniówkę czeka trzęsienie ziemi

Dzień wcześniej miedziowy gigant KGHM poinformował, że Andrzej Kensbok zostanie w połowie kwietnia tego roku wiceprezesem ds. finansowych w czteroosobowym zarządzie.  Rada Nadzorcza KGHM postanowiła odwołać z dniem 15 kwietnia cały zarząd spółki i powołać nowy z dniem następnym. Prezesem KGHM pozostanie Marcin Chludziński, stanowiska zachowają także dwaj wiceprezesi. Dwoje wiceprezesów odejdzie, jedno ze zwalnianych stanowisk zajmie Kensbok.

Andrzej Kensbok, który szefował zbrojeniowemu holdingowi niewiele ponad rok, w zarządzie miedziowego potentata będzie odpowiadał za finanse.

W środowisku związanym z sektorem zbrojeniowym, trwają spekulacje, kto zastąpi Andrzeja Kensboka na stanowisku prezesa PGZ, przeważa opinia, że do fotela holdingu z przychodami na poziomie 7 mld zł przymierzany jest obecny wiceszef MON, Sebastian Chwałek, który kilka lat temu z nadania szefa MON Mariusza Błaszczaka pełnił już funkcję członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ

Kolejny kadrowy wstrząs w PGZ  to nic nowego dla  firmy która  skupia kluczowe państwowe spółki przemysłowego potencjału obronnego. Tasowanie składów zarządów odbywało się w zbrojeniowym przedsiębiorstwie średnio co rok , najnowsza zmiana będzie już  siódmą z rzędu.

Andrzej Kensbok, absolwent filozofii na KUL i studiów MBA w szkole INSEAD we Francji po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku zajmował eksponowane stanowiska w dużych firmach kontrolowanych przez państwo. Był m.in. dyrektorem Naczelnym ds. Projektów Strategicznych KGHM Polska Miedź, przewodniczył Radzie Nadzorczej PKP a także pełnił funkcję wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu.