W nowym roku zbrojeniówkę czeka trzęsienie ziemi

Radykalne odchudzenie i uproszczenie struktur centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz przeniesienie większych kompetencji do siedmiu najważniejszych domen produktowych skupionych wokół najsilniejszych spółek. To obecnie plan Ministerstwa Aktywów Państwowych na mobilizację i wzmocnienie państwowej zbrojeniówki.

Publikacja: 11.12.2020 14:14

PGZ. Fot./Roman Bosiacki

PGZ. Fot./Roman Bosiacki

Foto: PGZ. Fot./Roman Bosiacki

Do podjęcia zdecydowanych kroków naprawczych zmusiła Ministerstwo Aktywów Państwowych wyjątkowo krytyczna ocena sytuacji ekonomicznej w obronnej grupie. Według naszych informatorów także obecny zarząd PGZ, z prezesem Andrzejem Kensbokiem na czele, nie ma dobrych notowań w MON.

Czytaj także: WYWIAD: Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na rozwój i innowacyjność

Opinia jest taka, że po ostatniej, lutowej zmianie warty, kierownictwu zbrojeniowej grupy kapitałowej nie udało spektakularnych sukcesów i uzdrowić biznesu. Nie poprawiono także położenia strategicznego sektora, który w ustabilizowanych gospodarkach pełni rolę koła zamachowego i źródła technologicznych innowacji. Według naszych informatorów sytuacja w PGZ, po niezliczonych zmianach kadrowych dokonywanych jest na tyle niepokojąca, że obecnej próbie sanacji zbrojeniówki zdecydował się przyjrzeć osobiście prezes PiS. Z samej góry płyną też  polecenia, by reformy przyspieszyć. Jest zatem niemal przesądzone, że do radykalnych zmian dojdzie najpóźniej w styczniu przyszłego roku. W tej chwili, według naszych źródeł, trwa dopracowywanie organizacyjnych detali i najtrudniejszych – personalnych ruchów.

Plan przygotowany

Zasadniczy plan sanacji sektora obronnego jest gotowy – potwierdził w ostatnich dniach w mediach Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, który odpowiada za nadzór nad państwową zbrojeniówką.

Gryglas podkreśla, że zasadnicze cięcia kadrowe przewidywane są w obecnej głównej kwaterze PGZ.  Biurokratyczna czapka zbrojeniowej grupy kapitałowej ma stać się centrum finansowym obsługującym wzmocnione produktowe domeny.

Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ

Grupa wyspecjalizowana w dziedzinie systemów dowodzenia i techniki radarowej, będzie skupiona wokół stołecznego PIT-Radwaru. Na czele dywizji rakietowo-amunicyjnej stanie skarżyskie Mesko.  Domeną artyleryjską będzie dowodzić podkarpacki producent Krabów i Raków – Huta Stalowa Wola. Zakłady broni pancernej mają pracować oczywiście pod wodzą gliwickich Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Specjalność broń i wyposażenie to odpowiedzialność radomskiego „Łucznika”. Integrowane w ostatnich latach Wojskowe Zakłady Lotnicze będą centrum domeny lotniczej. W produktowej dywizji morskiej liderem ma być PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni.

PGZ czyli centrum usługowe

Według zapowiedzi wiceministra Gryglasa najpoważniejsze zmiany organizacyjne i kadrowe mają objąć spółkę matkę, czyli PGZ. Będzie ona sprowadzona do roli centrum usługowego. Oprócz wspomnianej już obsługi finansowej, m.in. organizowania wsparcia kredytowego ważnych projektów, weźmie na siebie funkcję koordynatora przedsięwzięć zbrojeniowych i eksportowych, a także badawczo rozwojowych i offsetowych. W PGZ pozostaną także inne usługi wspólne, m in. zapewnienie ochrony biznesu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: Polski przemysł obronny zarabia na trotylu

Autorzy reformy zbrojeniówki zapowiadają , że w relacjach spółek i centrali PGZ zmienią się obecne reguły gry. Podejście ma być rynkowe. To oznacza, że firmy produkcyjne nie będą przekazywać na utrzymanie centrali, tak jak dotychczas stałej kwoty, zwanej niekiedy złośliwie haraczem. Zamiast tego zapłacą specjalistom z PGZ „za konkretne, wykonywane na najwyższym poziomie, usługi”.

Wszystkie ręce na pokład

Zasadniczo ma się również zmienić się nastawienie politycznych decydentów i managementu do współpracy odnowionej PGZ i spółek produkcyjnych z firmami prywatnymi. Daleko idące współdziałanie powinno sprzyjać synergii, rozwojowi technologicznemu i zapewniać wszystkim uczestnikom biznesowych przedsięwzięć sprawiedliwe korzyści.

Wśród koncepcji zmian pojawiają się także kontrowersyjne postulaty. Mowa o skupieniu się w narodowym koncernie wyłącznie na produkcji militarnej. Oznacza to wyeliminowanie biznesów, które pozwalały w kluczowych spółkach zarabiać także na wyrobach „cywilnych”.

Czytaj także: MSPO 2020 z Polską Grupą Zbrojeniową

Plan sanacji PGZ zakłada determinację w odbudowaniu eksportu polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wiceminister Gryglas zapowiada energiczne działania, które mają wyciągnąć zagraniczną sprzedaż polskiej broni z wieloletniej zapaści. W rządzie, z poparciem premiera, ma powstać specjalny ekspercki zespół. To on wskaże drogę do skuteczniejszej niż dotąd promocji rodzimego uzbrojenia oferowanego za granicą. Wiceminister nie ma wątpliwości. O znaczący wzrost eksportu warto zabiegać, bo to może być istotne źródło pozyskiwania środków na modernizację przemysłu obronnego – przekonuje.

– Kluczowe są jednak zamówienia MON. Nikt za granicą nie kupi od nas uzbrojenia, które nie znalazło uznania na „rynku macierzystym” – przypomina w rozmowie z przedstawicielem Zespołu Badań i Analiz Militarnych wiceminister Gryglas.

Do podjęcia zdecydowanych kroków naprawczych zmusiła Ministerstwo Aktywów Państwowych wyjątkowo krytyczna ocena sytuacji ekonomicznej w obronnej grupie. Według naszych informatorów także obecny zarząd PGZ, z prezesem Andrzejem Kensbokiem na czele, nie ma dobrych notowań w MON.

Czytaj także: WYWIAD: Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na rozwój i innowacyjność

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego