– Branża lotnicza sprzyja rozwojowi i innowacjom – przekonywali w Warszawie uczestnicy seminarium, który zorganizowała Fundacja Pułaskiego.
Wydarzenie poświęcone było współpracy międzynarodowej w dziedzinie przemysłu lotniczego i wpływowi inwestycji w skrzydlaty przemysł na całość gospodarki. Wydarzenie odbyło się pod patronatem ambasad Włoch i Wielkiej Brytanii w Warszawie. W seminarium wzięli udział płk Andrea Truppo odpowiedzialny za międzynarodowe programy we włoskich siłach zbrojnych, Michał Jasiak, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, prof. Robert Głębocki z Politechniki Warszawskiej oraz reprezentujący koncern Leonardo Costantino Panvini Rosati.
Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów
W swojej prezentacji płk Truppo, wskazywał, iż branża aeronautyczna jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Dostarcza produkty o wysokiej wartości dodanej i zapewnia wysoko wynagradzane miejsca pracy. Innowacje w aeronautyce mają ogromny wpływ na inne sektory gospodarki. Charakteryzują się jednocześnie silnym efektem mnożnikowym. Analizy przeprowadzone w branży lotniczej i obronnej potwierdzają, że same wydatki na badania i rozwój kształtują efekt mnożnikowy na poziomie od 12 do nawet 20. To oznacza, że 1 euro zainwestowane w branżę A&D przynosi od 12 do nawet 20 euro wartości dodanej w pozostałych sektorach gospodarki.
UE wspiera sojuszniczą współpracę
Płk Truppo przekonywał, że zamówienia publiczne realizowane w sektorze obronnym nie powinny być traktowane wyłącznie jako sposób na dostarczenie sprzętu siłom zbrojnym. To również jedno z kluczowych narzędzi polityki przemysłowej i gospodarczej państwa. Rządy, poprzez realizację dużych programów w branży awiacyjnej, zyskują potencjał do kierowania rozwojem przemysłowym kraju.