Minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly i obrony Republiki Federalnej Niemiec Ursula von der Leyen uruchomiły fazę przemysłową budowy samolotu bojowego nowej generacji FCAS (Future Combat Air System).
Wizyta w zakładach grupy Safran stała się też okazją do podpisania dwóch umów. Pierwsza z nich dotyczy uruchomienia prac nad silnikiem do FCAS, który opracuje konsorcjum Safran i MTU. Według deklaracji, w połowie roku planowane jest zawarcie formalnego kontraktu na budowę demonstratora technologii takiego silnika.
Druga umowa, o wartości 65 mln euro, dotyczy uruchomienia prac koncepcyjnych i projektowych.
FCAS ma, według deklaracji politycznych, stanowić odpowiedź na potrzeby sprzętowe głównych europejskich potęg gospodarczych i militarnych. Mowa o członkach NATO oraz Unii Europejskiej, które będą za kilkanaście lat potrzebować samolotów bojowych nowego pokolenia.
Zaangażowane w projekt kraje planują także wersję eksportową maszyny. W tej kwestii brak jednak finalnego porozumienia międzyrządowego odnośnie ewentualnych ograniczeń. Tak jak w przypadku obecnych Eurofightera i Rafale, FCAS może być jednym z dwóch euromyśliwców przyszłości. Własną maszyny tworzą też Brytyjczycy w ramach międzynarodowego konsorcjum skupionego wokół programu Tempest.
Czytaj także: Hiszpania dołączyła do programu myśliwca przyszłości
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.