W Stanach Zjednoczonych oblatano demonstrator technologii myśliwca nowej generacji

Rys./Northrop Grumman.

Amerykanie wykonali oblot demonstratora technologii wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Maszyna kryje się obecnie pod kryptonimem Next Generation Air Dominance (NGAD).

Obecnie brak informacji, która firma zbudowała demonstrator. Nie opublikowano także jego zdjęcia ani jego oficjalnej wizji. Co ciekawe, w mediach społecznościowych pojawiła się tajemnicza grafika US Air Force, ponoć przygotowana na przygotowywane 18 września święto tego rodzaju Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Znajdują się na niej nieznane samoloty załogowe w układzie dwusilnikowym.

Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów

Program NGAD ma na celu opracowanie samolotu bojowego nowej generacji. Konstrukcja pozwoli na uzupełnienie potencjału maszyn F-35 Lightning II i umożliwi zastąpienie myśliwców F-22A Raptor. Jest to pierwszy od 20 lat program rozwoju nowego samolotu tej klasy w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Departamencie Obrony toczy się dyskusja odnośnie koncepcji samolotu ‒ czy będzie to jedna wielozadaniowa konstrukcja produkowana w setkach egzemplarzy, czy też projekt obejmujący niewielkie serie samolotów o różnym przeznaczeniu, dostosowanych do zmieniających się potrzeb operacyjnych.

Wizje NGAD autorstwa wiodących amerykańskich producentów lotniczych ‒ Lockheed Martina i Northrop Grummana. Rys./Lockheed Martin.
Rocznicowa grafika mogąca stanowić odniesienie do oblotu demonstratora NGAD. Rys. US Air Force.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnicze aspekty wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych

W czasie zaplanowanej na środę 24 czerwca spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów ...

Niemiecko-francuski czołg przyszłości. Szansa czy miraż?

Po wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce jedną z najczęściej komentowanych kwestii były ...

GROM na razie bez amunicji 8,6×70 mm

Jednostka Wojskowa GROM unieważniła postępowanie przetargowego w sprawie zakupu amunicji 8,6×70 mm z pociskiem ...