Izraelska spółka wyszkoli greckich pilotów

Rząd Grecji poinformował o podpisaniu międzyrządowej umowy z Izraelem dotyczącej utworzenia nowoczesnego centrum szkolenia pilotów wojskowych. Trzonem parku sprzętu latającego centrum będą odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Leonardo M-346 Master.

Publikacja: 08.01.2021 10:17

Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, k

Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, którego operatorem będzie izraelski koncern Elbit Systems. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.

Foto: Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, którego operatorem będzie izraelski koncern Elbit Systems. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.

Kontrakt ma wartość 1,7 mld dol. i bazuje na rozwiązaniach izraelskich. Dostawcą usługi będzie koncern Elbit Systems, który będzie operatorem centrum przez okres 20 lat. Dostarczy także symulatory, a także usługi szkolno-logistyczne.

Czytaj także: Grecja zwiększy wydatki obronne?

Dodatkowo umowa obejmuje modernizację i wsparcie techniczne dla floty turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych Beechcraft T-6A Texan II. Eksploatowane obecnie w Siłach Powietrznych Grecji maszyny posłużą do szkolenia początkowego.

Z kolei w procesie szkolenia zaawansowanego Grecy wykorzystają samoloty Leonardo M-346 Master, które Elbit Systems zakupi we Włoszech i które trafią do Grecji jako wyposażenia centrum. Zgodnie z komunikatem rządu Grecji, mowa jest o 10 maszynach. Oferta izraelska pokonała konkurenta w postaci firmy CAE.

Taka platforma w izraelskiej ofercie nie powinna zaskakiwać. 30 egzemplarzy M-346, znanych w Izraelu pod lokalną nazwą Lavi, jest eksploatowanych od 2014 r. w izraelskim ośrodku szkolenia pilotów w bazie Hacerim. Jego operatorem również jest koncern Elbit Systems.

Czytaj także: Grecja zmodernizuje flotę myśliwców Mirage 2000

Jak wskazują rządy obydwu państw, to największa dotąd umowa wojskowa pomiędzy Grecją i Izraelem. Dodatkowo zastosowanie podobnych rozwiązań ma zaowocować w przyszłości zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami szkolnymi i personelem sił powietrznych. Grecja i Izrael eksploatują wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D zaawansowanych wersji. W niedalekiej przyszłości w lotnictwie greckim pojawią się także F-35A Lightning II, używane w Izraelu od 2016 r. Umowa wpisuje się w zacieśniającą się współpracę wojskową i gospodarczą Grecji i Izraela. Obydwa państwa basenu Morza Śródziemnego obawiają się rosnącej potęgi Turcji.

W Grecji szkolenie zaawansowane pilotów wojskowych opiera się obecnie na zupełnie przestarzałych amerykańskich samolotach szkolno-treningowych North American T-2C/E Buckeye zakupionych w latach 60.

Kontrakt ma wartość 1,7 mld dol. i bazuje na rozwiązaniach izraelskich. Dostawcą usługi będzie koncern Elbit Systems, który będzie operatorem centrum przez okres 20 lat. Dostarczy także symulatory, a także usługi szkolno-logistyczne.

Czytaj także: Grecja zwiększy wydatki obronne?

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego