Izraelska spółka wyszkoli greckich pilotów

Rząd Grecji poinformował o podpisaniu międzyrządowej umowy z Izraelem dotyczącej utworzenia nowoczesnego centrum szkolenia pilotów wojskowych. Trzonem parku sprzętu latającego centrum będą odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Leonardo M-346 Master.

Publikacja: 08.01.2021 10:17

Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, k

Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, którego operatorem będzie izraelski koncern Elbit Systems. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.

Foto: Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, którego operatorem będzie izraelski koncern Elbit Systems. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.

Kontrakt ma wartość 1,7 mld dol. i bazuje na rozwiązaniach izraelskich. Dostawcą usługi będzie koncern Elbit Systems, który będzie operatorem centrum przez okres 20 lat. Dostarczy także symulatory, a także usługi szkolno-logistyczne.

Czytaj także: Grecja zwiększy wydatki obronne?

Dodatkowo umowa obejmuje modernizację i wsparcie techniczne dla floty turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych Beechcraft T-6A Texan II. Eksploatowane obecnie w Siłach Powietrznych Grecji maszyny posłużą do szkolenia początkowego.

Z kolei w procesie szkolenia zaawansowanego Grecy wykorzystają samoloty Leonardo M-346 Master, które Elbit Systems zakupi we Włoszech i które trafią do Grecji jako wyposażenia centrum. Zgodnie z komunikatem rządu Grecji, mowa jest o 10 maszynach. Oferta izraelska pokonała konkurenta w postaci firmy CAE.

Taka platforma w izraelskiej ofercie nie powinna zaskakiwać. 30 egzemplarzy M-346, znanych w Izraelu pod lokalną nazwą Lavi, jest eksploatowanych od 2014 r. w izraelskim ośrodku szkolenia pilotów w bazie Hacerim. Jego operatorem również jest koncern Elbit Systems.

Czytaj także: Grecja zmodernizuje flotę myśliwców Mirage 2000

Jak wskazują rządy obydwu państw, to największa dotąd umowa wojskowa pomiędzy Grecją i Izraelem. Dodatkowo zastosowanie podobnych rozwiązań ma zaowocować w przyszłości zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami szkolnymi i personelem sił powietrznych. Grecja i Izrael eksploatują wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D zaawansowanych wersji. W niedalekiej przyszłości w lotnictwie greckim pojawią się także F-35A Lightning II, używane w Izraelu od 2016 r. Umowa wpisuje się w zacieśniającą się współpracę wojskową i gospodarczą Grecji i Izraela. Obydwa państwa basenu Morza Śródziemnego obawiają się rosnącej potęgi Turcji.

W Grecji szkolenie zaawansowane pilotów wojskowych opiera się obecnie na zupełnie przestarzałych amerykańskich samolotach szkolno-treningowych North American T-2C/E Buckeye zakupionych w latach 60.

Kontrakt ma wartość 1,7 mld dol. i bazuje na rozwiązaniach izraelskich. Dostawcą usługi będzie koncern Elbit Systems, który będzie operatorem centrum przez okres 20 lat. Dostarczy także symulatory, a także usługi szkolno-logistyczne.

Czytaj także: Grecja zwiększy wydatki obronne?

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej