Program Tempest zakłada stworzenie systemu bojowego samolotu bojowego nowej generacji i systemu logistycznego, maszyn wsparcia itd. Ze wstępnych szacunków wynika, że w latach 2026-2050 przy realizacji programu zatrudnionych będzie średnio 20 tysięcy osób. Największa część z nich zapewne u liderów programu, jak: BAE Systems, Leonardo UK, MBDA czy Rolls-Royce. Pozostali znajdą pracę w mniejszych firmach czy na uczelniach współpracujących z przemysłem. Wyliczenia te obejmują również żołnierzy Royal Air Force, pełniących rolę m.in. doradców.
Czytaj także: Zbrojeniowi giganci tworzą powietrzne trójporozumienie
Skala przedsięwzięcia powoduje, że jest to jeden z najbardziej ambitnych programów technicznych i technologicznych w historii Wielkiej Brytanii oraz jej partnerów przemysłowych. Realizacja programu Tempest ma pozwolić na zachowanie suwerenności w sferze najnowszych rozwiązań i technologii Wielkiej Brytanii. To wszystko pamiętając, że jest ona tylko jednym z uczestników programu, choć największym. Pozwoli także na utrzymanie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych kadr, co przełożyć się ma na liczne korzyści gospodarcze.
Program Tempest będzie miał ogromny wpływ na brytyjską gospodarkę, konkluduje raport zamówiony przez BAE Systemsw PwC. Rys./Team Tempest.
Program Tempest ma przynieść brytyjskiej gospodarce 25,3 mld funtów w ciągu pierwszych 30 lat realizacji. Jest to kwota z wyłącznie środków związanych z badaniami oraz rozwojem konstrukcji.