BAE Systems o wpływie programu Tempest na gospodarkę Wielkiej Brytanii

Koncern BAE Systems opublikował dane dotyczące prognozowanego wpływu realizacji programu Tempest na brytyjską gospodarkę.

Publikacja: 19.10.2020 10:21

Program Tempest będzie miał ogromny wpływ na brytyjską gospodarkę, konkluduje raport zamówiony przez

Program Tempest będzie miał ogromny wpływ na brytyjską gospodarkę, konkluduje raport zamówiony przez BAE Systemsw PwC. Rys./Team Tempest.

Foto: Program Tempest będzie miał ogromny wpływ na brytyjską gospodarkę, konkluduje raport zamówiony przez BAE Systemsw PwC. Rys./Team Tempest.

Program Tempest zakłada stworzenie systemu bojowego samolotu bojowego nowej generacji i systemu logistycznego, maszyn wsparcia itd. Ze wstępnych szacunków wynika, że w latach 2026-2050 przy realizacji programu zatrudnionych będzie średnio 20 tysięcy osób. Największa część z nich zapewne u liderów programu, jak: BAE Systems, Leonardo UK, MBDA czy Rolls-Royce. Pozostali znajdą pracę w mniejszych firmach czy na uczelniach współpracujących z przemysłem. Wyliczenia te obejmują również żołnierzy Royal Air Force, pełniących rolę m.in. doradców.

Czytaj także: Zbrojeniowi giganci tworzą powietrzne trójporozumienie

Skala przedsięwzięcia powoduje, że jest to jeden z najbardziej ambitnych programów technicznych i technologicznych w historii Wielkiej Brytanii oraz jej partnerów przemysłowych. Realizacja programu Tempest ma pozwolić na zachowanie suwerenności w sferze najnowszych rozwiązań i technologii Wielkiej Brytanii. To wszystko pamiętając, że jest ona tylko jednym z uczestników programu, choć największym. Pozwoli także na utrzymanie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych kadr, co przełożyć się ma na liczne korzyści gospodarcze.

""

Program Tempest będzie miał ogromny wpływ na brytyjską gospodarkę, konkluduje raport zamówiony przez BAE Systemsw PwC. Rys./Team Tempest.

radar.rp.pl

Program Tempest ma przynieść brytyjskiej gospodarce 25,3 mld funtów w ciągu pierwszych 30 lat realizacji. Jest to kwota z wyłącznie środków związanych z badaniami oraz rozwojem konstrukcji.

Czytaj także: Francja i Niemcy startują z programem myśliwca przyszłości

Twórcy raportu (firma PwC na zlecenie BAE Systems), szacują, że na każde 100 funtów wygenerowane przez firmy biorące udział w programie Tempest w całej gospodarce Wielkiej Brytanii wyprodukowanych zostanie 220 funtów wartości dodanej brutto. Każda setka miejsc pracy związanych bezpośrednio z realizacją programu Tempest ma wpływać na utrzymanie 270 kolejnych miejsc pracy poza nim. Obecnie przy realizacji programu znajduje zatrudnienie 1800 osób, a liczba ta ma wzrosnąć w przyszłym roku do 2500.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego