Francja i Niemcy startują z programem myśliwca przyszłości

Makieta samolotu FCAS/SCAF prezentowana na salonie lotniczym Le Bourget 2019. Fot./Łukasz Pacholski.

Rządy Francji i Niemiec podpisały umowy dotyczące realizacji i prac rozwojowych związanych z programem wielozadaniowego samolotu bojowego nowego pokolenia FCAS/SCAF (Future Combat Air System/Système de combat aérien futur).

Pierwszy z pięciu etapów programu, określony jako 1A, zrealizują spółki: Dassault Aviation, Airbus, Safran, MTU Aero Engines, MBDA i Thales.

Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów

Prace zaplanowano na 18 miesięcy i są określone jako faza demonstracyjna.

Zgodnie z założeniami programu, rozpoczęcie pierwszych prób w locie nastąpi już w 2026 r. FCAS ma zastąpić po 2040 r. w państwach partnerskich obecnie eksploatowane samoloty bojowe – Eurofighter Typhoon i Dassault Rafale. Obok Francji i Niemiec, trzecim partnerem program jest Hiszpania, która dołączyła do niego w czerwcu 2019 r.

Obecnie FCAS jest jednym z dwóch europejskich programów budowy wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia. Drugim Brytyjsko-Włoski Tempest. Najprawdopodobniej wkrótce dołączy do niego także trzeci partner – Szwecja.

Czytaj także: Niemiecko-francuski czołg przyszłości. Szansa czy miraż?

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Israel Sharon: Zależy nam, by w Warszawie dostrzeżono możliwości zbrojeniowej współpracy

Rozumiemy waszą determinację w dążeniu do technologicznej niezależności polskich fabryk broni. Sami tak działaliśmy, ...

Kolejna partia ruchomych kancelarii tajnych

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 dotyczącej kontynuacji dostaw ruchomych ...