Amunicję opracowano specjalnie do samobieżnych moździerzy M120K Rak produkowanych przez konsorcjum Huty Stalowa Wola i zakładów Rosomak z Siemianowic Śląskich.

Czytaj także: Ministerstwo Obrony Narodowej o artylerii rakietowej

Naboje są elaborowane trotylem i stanowią pierwszy element systemu amunicyjnego nowej generacji, który powstaje z myślą o moździerzu Rak. Obok ZM Dezamet w programie uczestniczą także inne podmioty krajowego sektora obronnego – Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM”. Zakończenie badań otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Inspektoratem Uzbrojenia na temat wieloletnich dostaw amunicji tego typu.

W kolejnym etapie planowane jest sfinalizowanie prac przy amunicji odłamkowo-burzącej eleborowaną materiałem małowrażliwym. Planowa są również prace przy nabojach dymnych i oświetlających.

Inspektorat Uzbrojenia sukcesywnie kupuje samobieżne moździerze M120K Rak w ramach kompanijnych modułów ogniowych dla pododdziałów wsparcia batalionów zmotoryzowanych i zmechanizowanych Wojsk Lądowych.

Czytaj także: Próby systemu rakietowego LORA

Pierwszy kontrakt zawarto w kwietniu 2016 i zrealizowano w 2019 r. Zamówienie objęło sprzęt bojowy ośmiu kompanijnych modułów ogniowych (64 moździerze i 32 wozy dowodzenia). W październiku 2019 r. zamówiono sprzęt dla dwóch kolejnych modułów (16 moździerzy i 8 wozów dowodzenia) i dwa M120K dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Ostatni kontrakt podpisano w maju tego roku i dotyczył pięciu modułów ogniowych. Mowa o 40 moździerzach i 20 wozach dowodzenia. Sprzęt trafi m.in. dla pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej.