Zakończenie badań amunicji do moździerzy Rak

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Metalowe „DEZAMET” zakończyły badania kwalifikacyjnych nowej amunicji odłamkowo-burzącej.

Publikacja: 16.06.2020 13:48

Nowe naboje odłmkowo-burzące do 120 mm moździerza samobieżnego M120K Rak. Fot./PGZ.

Nowe naboje odłmkowo-burzące do 120 mm moździerza samobieżnego M120K Rak. Fot./PGZ.

Foto: Nowe naboje odłmkowo-burzące do 120 mm moździerza samobieżnego M120K Rak. Fot./PGZ.

Amunicję opracowano specjalnie do samobieżnych moździerzy M120K Rak produkowanych przez konsorcjum Huty Stalowa Wola i zakładów Rosomak z Siemianowic Śląskich.

Czytaj także: Ministerstwo Obrony Narodowej o artylerii rakietowej

Naboje są elaborowane trotylem i stanowią pierwszy element systemu amunicyjnego nowej generacji, który powstaje z myślą o moździerzu Rak. Obok ZM Dezamet w programie uczestniczą także inne podmioty krajowego sektora obronnego – Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM”. Zakończenie badań otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Inspektoratem Uzbrojenia na temat wieloletnich dostaw amunicji tego typu.

W kolejnym etapie planowane jest sfinalizowanie prac przy amunicji odłamkowo-burzącej eleborowaną materiałem małowrażliwym. Planowa są również prace przy nabojach dymnych i oświetlających.

Inspektorat Uzbrojenia sukcesywnie kupuje samobieżne moździerze M120K Rak w ramach kompanijnych modułów ogniowych dla pododdziałów wsparcia batalionów zmotoryzowanych i zmechanizowanych Wojsk Lądowych.

Czytaj także: Próby systemu rakietowego LORA

Pierwszy kontrakt zawarto w kwietniu 2016 i zrealizowano w 2019 r. Zamówienie objęło sprzęt bojowy ośmiu kompanijnych modułów ogniowych (64 moździerze i 32 wozy dowodzenia). W październiku 2019 r. zamówiono sprzęt dla dwóch kolejnych modułów (16 moździerzy i 8 wozów dowodzenia) i dwa M120K dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Ostatni kontrakt podpisano w maju tego roku i dotyczył pięciu modułów ogniowych. Mowa o 40 moździerzach i 20 wozach dowodzenia. Sprzęt trafi m.in. dla pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego