Próby systemu rakietowego LORA

Odpalenie pocisku LORA z wyrzutni na pływającej platformie. Fot./IAI.

Izraelski koncern Israel Aerospace Industries pomyślnie przeprowadził próby systemu rakietowego „ziemia-ziemia” LORA.

Podczas testu odpalono pociski do celów położonych w różnych odległościach od miejsca startu. Odpalenie obserwowali przedstawiciele nieujawnionego kontrahenta IAI.

Zgodnie z opublikowaną informacją, próby objęły odpalenia dwóch pocisków LORA. Pierwszy z nich pokonał dystans 90 km, a drugi 400 km. W obu przypadków odpalono je z wyrzutni umieszczonej na platformie pływającej. Cel także znajdował się na morzu. Układ naprowadzania pozwolił na osiągnięcie błędu trafienia rzędu 10 metrów od punktu celowania.

Czytaj także: Izraelskie zasobniki lotnicze na eksport

Do testu wykorzystano standardową wyrzutnię umieszczoną na podwoziu kołowym i nie integrowano jej z platformą pływającą. W przypadku tego systemu jest to kolejna tego typu próba i jej tryb ma związek z procedurami bezpieczeństwa. W Izraelu nie ma poligonu lądowego pozwalającego na testy broni o takim zasięgu.

Moment tuż przed uderzeniem w cel. Fot./IAI.

Opracowany przez IAI system LORA przeznaczony jest do precyzyjnego rażenia celów naziemnych. Może być odpalany z wyrzutni na pojazdach, a także być elementem uzbrojenia ofensywnego jednostek pływających.

Czytaj także: Pierwszy śmigłowiec AW119 dla Sił Obronnych Izraela oblatany

System eksploatują Siły Obronne Izraela oraz klienci eksportowi. Jednym z pierwszych zagranicznych odbiorców jest Azerbejdżan. System oferowano także w Polsce w ramach programu Homar.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

BAE Systems o wpływie programu Tempest na gospodarkę Wielkiej Brytanii

Koncern BAE Systems opublikował dane dotyczące prognozowanego wpływu realizacji programu Tempest na brytyjską gospodarkę. ...

Zakup spadochronów unieważniony

Inspektorat Uzbrojenia unieważnił postępowanie przetargowe mające wyłonić dostawcę spadochronów desantowych z wolnym systemem otwarcia ...

Turcy rozpoczynają program nowego śmigłowca bojowego

Turcja zainicjowała prace nad projektem nowego, ciężkiego śmigłowca bojowego. Maszyna ma trafić na uzbrojenie ...