Rozpoczęcie lotów trzeciego prototypu JAS-39E Gripen pozwoli na intensyfikację procesu badawczo-rozwojowego konstrukcji, a także certyfikacji, umożliwiającej rozpoczęcie dostaw seryjnych egzemplarzy.

Czytaj także: Szpiegowski okręt dla Szwecji wodowany w Gdyni

Lot trwał niecałą godzinę i miał na celu sprawdzenie podstawowych systemów samolotu. Dotychczas oblatano dwa prototypy. Pierwszy w czerwcu 2017 r. Drugi w listopadzie 2018 r. W bieżącym roku do grupy samolotów doświadczalnych ma dołączyć demonstrator Gripen Demo, który został wcześniej zmodernizowany do standardu E/F, a także ostatni, czwarty, egzemplarz prototypowy.

Celem producenta jest także rozpoczęcie w tym roku kompletowania czterech pierwszych maszyn seryjnych, które trafią do Szwecji i Brazylii.

Obecnie Saab dysponuje zamówieniami na 96 takich samolotów. 60 jednomiejscowych zamówiła Szwecja, a 36 (w tym 8 dwumiejscowych F) trafi do Brazylii.

Czytaj także: Growler w ofercie dla Finlandii

W bieżącym miesiącu część prototypów zostanie przebazowanych do Szwajcarii, gdzie wezmą udział w testach realizowanych przez lotnictwo tego kraju, co ma związek z programem zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych.