Maszyna znajduje się obecnie na etapie montażu końcowego w zakładach Boeinga w Renton, w stanie Waszyngton. Oblot zaplanowano na lato bieżącego roku. Royal Air Force otrzyma łącznie dziewięć samolotów P-8A Poseidon. Podpisany 11 lipca 2016 r. kontrakt ma wartość 3,87 mld dol. Samoloty wejdą w skład 120. Dywizjonu stacjonującego w bazie Lossiemouth w Szkocji. Dostawy rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego roku i pozwolą na odbudowę zdolności operacyjnych, które utracono wraz z wycofaniem samolotów BAE Systems Nimrod MR2 w 2010 r.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na brytyjskim lotniskowcu

Obecnie w szkockiej bazie trwa rozbudowa infrastruktury lotniskowej, a personel jednostki przechodzi szkolenie w Stanach Zjednoczonych. Poseidony nie będą jedynymi Boeingami 737 w RAF, gdyż Brytyjczycy zamówili w marcu 2019 r. także pięć samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7 Wedgetail za niemal 2 mld dolarów.

Boeing sukcesywnie zdobywa kolejne rynki dla Poseidonów. Po Stanach Zjednoczonych, Indiach, Australii kolejnymi użytkownikami tych maszyn będą: Wielka Brytania, Norwegia, Republika Korei i Nowa Zelandia. Bliski zawarcia jest kontrakt z Arabią Saudyjską. Dodatkowo producent promuje samolot w europejskich państwach NATO, które planują wspólny zakup maszyn tej klasy.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr