Rząd Niderlandów rozpoczął dyskusję o możliwych przesunięciach budżetowych, które umożliwiłyby kontynuację zakupów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A.
Dotychczas Koninklijke Luchtmacht odebrały 15 maszyn. Szesnasta rozpoczęła próby fabrycznie w ostatnich dniach stycznia i zostanie dostarczona do bazy Leeuwarden w najbliższych tygodniach. W ramach pierwszej transzy zakupów rząd Niderlandów zamówił 37 samolotów tego typu. Mają stacjonować w kraju i jako wydzielony komponent szkolno-treningowy na terytorium Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2018 r. rząd podjął decyzję o zwiększeniu liczby F-35A o 15. Pierwszych dziewięć zostało formalnie zamówionych w 2019 r., a w najbliższych miesiącach można spodziewać się podpisania umowy na sześć pozostałych.
Czytaj także: Analiza: F-35A Lightning II w walce elektronicznej
Co ważne, w momencie przyłączenia Niderlandów do programu F-35, ówczesne władze tego państwa deklarowały potrzebę zakupu aż 85 maszyn. Tak duża liczba wynikała z potrzeb operacyjnych. Niderlandy są aktywnym członkiem NATO, który wielokrotnie wysyłał kontyngenty lotnicze na różne misje na całym świecie. Liczba wynikała także analiz z eksploatacyjnych. W ciągu 30 lat utracono ponad 40 F-16A/B.
Obecnie Koninklijke Luchtmacht jest jednym z czterech (po Wielkiej Brytanii, Włoszech i Norwegii) europejskich użytkowników samolotów rodziny F-35, które powoli zastępują w linii F-16AM/BM. Jednocześnie Niderlandy są jedynym w Europie państwem, które jeszcze nie wykorzystuje swoich maszyn w działaniach operacyjnych poza granicami kraju.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.