Włoska fregata płynie do Egiptu

W stoczni w La Spezii we Włoszech odbyła się uroczystość przejęcia i podniesienia bandery Marynarki Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu na fregacie ENS Al-Galala (FFG 1002).

Publikacja: 29.12.2020 13:16

Wodowania fregaty rakietowej Spartaco Schergat. Fot. Fincantieri

Wodowania fregaty rakietowej Spartaco Schergat. Fot. Fincantieri

Foto: Wodowania fregaty rakietowej Spartaco Schergat. Fot. Fincantieri

Jest to pierwsza z dwóch jednostek typu FREMM, którego wersja budowana w Italii określana jest jako typ Bergamini, zakupionych przez rząd w Kairze.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Według dotąd ujawnionych informacji, umowę na okręty podpisano 30 sierpnia i ma wartość około 1,2 mld euro. Egipcjanie kupili parę fregat budowanych pierwotnie na zamówienie włoskiej Marina Militare. Obydwie znajdowały się w ostatniej fazie prac wyposażeniowych, zatem proces dostawy był szybki. Konieczne jednak było m.in. usunięcie elementów wyposażenia standardowego dla marynarek wojennych państw NATO bądź nieplanowanych do eksportu.

Zdemontowano m.in. urządzenia łączności satelitarnej oraz łącza danych taktycznych Link 16. Usunięto również systemy walki elektronicznej: aktywny ECM SIGEN Nettuno 4100 i pasywne Thalesa R-ESM DR 3000S i C-ESM Altesse.

Zgodnie z zapisami kontraktu, pierwsza fregata (eks- Spartaco Schergat, F 598) miała trafić do odbiorcy do końca tego roku. Druga (eks- Emilio Bianchi, F 599) w przyszłym. Zgodnie z deklaracjami politycznymi, Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej ma w ich miejsce zamówić nowe fregaty. Będą to okręty typu Bergamini w wersji do zwalczania okrętów podwodnych.

Czytaj także: Europejskie fregaty dla US Navy

Dla Egipcjan są to kolejne jednostki typu FREMM. Od 17 marca 2016 r. eksploatują fregatę ENS Tahya Misr (FFG 1001). Okręt kupiono we Francji 16 lutego 2015 r. Podobnie jak w obecnym przypadku, była ona zbudowana dla innego użytkownika, czyli francuskiej Marine nationale jako druga jednostka serii Normandie (D 651), co również umożliwiło szybką dostawę do nowego klienta. Wcześniej także usunięto te same systemy i wyposażenie (akurat te są identyczne na jednostkach francuskich oraz włoskich).

"Normandie. Fot./Naval Group"

Normandie. Fot./Naval Group

radar.rp.pl

Umowa na parę fregat FREMM jest kolejną, która zacieśnia współpracę wojskową pomiędzy Egiptem i Włochami. Obecnie koncern Leonardo realizuje kontrakt na dostawy śmigłowców. Ponadto trwają negocjacje w sprawie sprzedaży 48 samolotów bojowych i szkolno-treningowych różnych typów (Eurofighter i Leonardo M-346 Master). Trwają także rozmowy na temat okrętów patrolowych i kolejnych czterech fregat typu FREMM.

Jest to pierwsza z dwóch jednostek typu FREMM, którego wersja budowana w Italii określana jest jako typ Bergamini, zakupionych przez rząd w Kairze.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego