Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Wodowanie fregaty Spartaco Schergat. Dziewiątej jednostki typu FREMM dla Włoch.
Wodowanie fregaty Spartaco Schergat. Dziewiątej jednostki typu FREMM dla Włoch.
Wodowania fregaty rakietowej Spartaco Schergat. Fot. Fincantieri

26 stycznia 2019 r. w stoczni koncernu Fincantieri w Riva Trigoso odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej Spartaco Schergat. Jest to dziewiąta jednostki typu FREMM budowanej na zamówienie Marynarki Wojennej Włoch.

Okręt powstaje w wersji wielozadaniowej i ma zostać wcielony do służby w kwietniu 2020 roku.

Łącznie Włosi zamówili dziesięć fregat tego typu, spośród nich w linii znajduje się już siedem. We włoskiej flocie zastępują jednostki typów Lupo i Maestrale. Umowa na ostatnią parę (dziewiątą i dziesiątą jednostkę) została zawarta w 2015 r., natomiast budowę okrętów rozpoczęto na przełomie 2016 i 2017 r..

Obecnie fregaty rodziny FREMM są eksploatowane przez siły morskie czterech państw ‒ partnerzy programu (Włochy i Francja) zamówili 18 jednostek (10 dla Włoch, 8 dla Francji), które powstają w stoczniach lokalnych. Dodatkowo Francuzi sprzedali dwie fregaty do Egiptu i Maroka – w obu przypadkach zostały zbudowane przez stocznię Naval Group w Lorient.

Włosi promują projekt także na innych rynkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ramach programu FFG(X) poszukiwany jest dostawca 20 fregat rakietowych nowej generacji, które mają zastąpić przestarzałe jednostki typu O.H. Perry, do którego należą polskie Kościuszko i Pułaski.

Mogą Ci się również spodobać

Galeria: Air Fair po raz dwunasty

Na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa wystawa Air Fair ...

Zakup bezzałogowców klasy mikro na zakręcie

Inspektorat Uzbrojenia unieważnił czynności wyboru oferty w postępowaniu przetargowym dotyczącym zamówienia zestawów bezzałogowych aparatów ...

Pierwsze radary AN/APG-83 zamontowane w amerykańskich F-16

Northrop Grumman zakończył instalację pierwszej partii stacji radiolokacyjnych AN/APG-83 SABR. System zamontowano na poddawanych ...