Wyrzutnie Patriot po raz pierwszy na kieleckiej wystawie

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Amerykanie pokażą zestaw rakietowy Patriot.

Publikacja: 01.09.2020 15:05

Elementy baterii systemu Patriot wykorzystują kilka typów naczep i przyczep kołowych. Na zdjęciu zes

Elementy baterii systemu Patriot wykorzystują kilka typów naczep i przyczep kołowych. Na zdjęciu zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy z wyrzutnią M903. Fot./Andrzej Kiński.

Foto: Elementy baterii systemu Patriot wykorzystują kilka typów naczep i przyczep kołowych. Na zdjęciu zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy z wyrzutnią M903. Fot./Andrzej Kiński.

Chociaż zbrojeniowe targi w roku pandemii będą mniej okazałe niż zazwyczaj nie zabraknie ciekawych eksponatów czy biznesowych rozmów na najwyższym szczeblu – twierdzą gospodarze. Zgodnie z planem integralną częścią MSPO 2020 będzie Brytyjska Wystawa Narodowa. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przeciwrakietowa broń dla „Wisły” hitem MSPO

I choć firma Raytheon prezentowała już poszczególne elementy systemu Patriot na poprzednich targach, wyrzutnia M901 pokazana będzie pierwszy raz. Razem z wyrzutnią US Army zaprezentuje także ośmiokołowy samochód taktyczny M908 HEMTT oraz zestawy pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

Należy zauważyć, że pakiet został wybrany na potrzeby polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”.

Czytaj także: Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2020 Honorowym Patronatem

Wojsko amerykańskie zaprezentuje nategorocznej wystawie również śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache który zachwycił zwiedzających poprzednie edycje MSPO. Amerykanie planują także, wzorem ubiegłego roku przelot nad Targami Kielce boeinga P8 Poseidon, potężnego morskiego samolotu patrolowego, przeznaczonego m. in. do zwalczania okrętów podwodnych.

Narodowa oferta brytyjskiej zbrojeniówki

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 r. są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. Wielka Brytania w roli Kraju Wiodącego wystąpi po raz drugi.

Czytaj także: Brytyjskie rakiety mierzą w tegoroczne MSPO

Przemysł targowy wraca do gry a organizatorzy koncentrują się na przygotowaniu i wdrożeniu procedur, które umożliwią sprawne funkcjonowanie w nowej, biznesowej rzeczywistości.

""

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot. Fot./US ArmyJason Cutshaw.

radar.rp.pl

Wystawcy i goście pod sanitarną ochroną

– W trosce o bezpieczeństwo naszych gości, wystawców i zwiedzających nie tylko podczas MSPO, ale także wszystkich jesiennych wydarzeń podjęliśmy szereg działań, które umożliwią bezpieczny udział w organizowanych przez nas wydarzeniach. W Targach Kielce pojawiły się wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w funkcje mierzenia temperatury oraz automatycznej dezynfekcji, tzw. dekontaminacji – o bezpieczeństwie w podczas kieleckiej wystawy opowiada Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.

Czytaj także: Koronawirus nie zaszkodził produkcji wyrzutni patriotów

– Oprócz stosowania innowacyjnych kabin, podczas MSPO zachowane zostaną również niezbędne środki ostrożności m.in.: wzmożone czynności polegające na regularnej dezynfekcji często dotykanych elementów infrastruktury. Podczas jesiennych wydarzeń przed wejściem do terminali dodatkowo dostępne będą punkty sprzedaży maseczek, rękawiczek i płynów antywirusowych. Na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego nie zabraknie tablic informacyjnych, wyznaczających kierunki ruchu oraz ważnych w czasie pandemii stanowisk takich jak punkty obsługi medycznej czy punkty zakupu środków ochrony indywidualnej. We wszystkich halach i pomieszczeniach sanitarnych zainstalowane są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk – podkreśla.

171 wystawców mimo szlabanów na granicach

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Swoją obecność w tegorocznej edycji potwierdziło już ok. 171 firm, z Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Płd., Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczone, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włochy.

Czytaj także: Sześć miliardów dolarów na pociski do systemu Patriot

Ekspozycja obejmie przeszło 9.000 m kw. Istotne ograniczenie podczas tegorocznego Salonu stanowią wprowadzane przez władze wielu państw restrykcje komunikacyjne związane z pandemią. O ile firmy z takich krajów jak Izrael czy Ukraina były bardzo zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu o tyle ograniczenia rządowe spowodowały że na stoiskach firm z krajów objętych nimi zobaczymy mniej sprzętu i spotkamy tylko przedstawicieli regionalnych.

Chociaż zbrojeniowe targi w roku pandemii będą mniej okazałe niż zazwyczaj nie zabraknie ciekawych eksponatów czy biznesowych rozmów na najwyższym szczeblu – twierdzą gospodarze. Zgodnie z planem integralną częścią MSPO 2020 będzie Brytyjska Wystawa Narodowa. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przeciwrakietowa broń dla „Wisły” hitem MSPO

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego