Boeing z umową na produkcję śmigłowców dla Maroka

Wkrótce Boeing rozpocznie kompletowanie śmigłowców bojowych AH-64E Apache Guardian dla Maroka. Fot./Boeing.

Koncernem Boeing podpisał umowę dotyczącą produkcji śmigłowców bojowych AH-64E Apache Guardian dla Królestwa Maroka.

Umowę zawarto za pośrednictwem procedury Foreign Military Sales, co wymusza udział administracji federalnej Stanów Zjednoczonych w transakcji. Kontrakt ma wartość 439 mln dol.

Czytaj także: Maroko chce dozbroić swoje F-16

W ramach umowy Boeing wyprodukuje dla Maroka 24 śmigłowce AH-64E Apache Guardian i symulatory przeznaczone do szkolenia ich załóg. Dostawy potrwają do końca lutego 2025 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie umowy. W siłach zbrojnych Maroka amerykańskie śmigłowce zastąpią przestarzałe Aérospatiale Gazelle.

Sprzedaż śmigłowców, wraz z pakietem wyposażenia i uzbrojenia, Departament Stanu zaaprobował w listopadzie 2019 r., a maksymalna wartość transakcji opiewała wówczas na kwotę 4,25 mld dol. Pierwszy sygnał o podpisaniu międzyrządowej umowy LoA z Marokiem pojawił się w marcu tego roku, kiedy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji zestawów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/APNVS dla marokańskich Apache’ów. Jej wartość to 155 mln dol.

Czytaj także: Wozy zabezpieczenia technicznego dla Maroka

Maroko będzie pierwszym użytkownikiem śmigłowców Boeing AH-64E Apache Guardian w Afryce. Obecnie jedynym użytkownikiem wiropłatów rodziny AH-64 na tym kontynencie jest Egipt, który eksploatuje ponad 40 AH-64D. 7 maja Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu możliwości sprzedaży do tego kraju pakietów pozwalających na modernizację do standardu AH-64E. Maksymalny koszt oszacowano na 2,3 mld dol.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Piąta seria produkcyjna tankowców Pegasus

Boeing podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus ...

Polska wyjątkowym sojusznikiem dla USA! IBCS coraz bliżej „Wisły”

Rusza pilotażowa produkcja IBCS – zakontraktowanego w ramach programu „Wisła” – kluczowego modułu dowodzenia ...

Rumunia odbiera pierwsze elementy systemu Patriot

W czerwcu tego roku Siły Zbrojne Rumunii rozpoczną przejmowanie sprzętu pierwszej jednostki ogniowej rakietowego ...