ORP Orzeł czeka na remont

Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot Marynarka Wojenna/kpt. mar. Anna Sech.

Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o dwóch ważnych wydarzeniach związanych z remontem i naprawami okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Najważniejszym jest otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym naprawy systemu hydroakustycznego MGK-400 zamontowanego na okręcie. Postępowanie trwa od stycznia i ‒ najprawdopodobniej ‒ nie wyłoni wykonawcy usługi. Zamawiający otrzymał jedną ofertę, którą złożyła firma JT Ship Service Tomasz Jatkowski z Gdyni. Przy okazji otwarcia Komenda Portu Wojennego poinformowała, że planuje przeznaczyć na realizację tego zadania kwotę 1,6 mln zł brutto. Oferta opiewa na kwotę aż 4,1 mln zł brutto.

Czytaj także: ORP Orzeł z dodatkowymi funduszami na remont

Jest to kolejna próba naprawy najważniejszego systemu obserwacji technicznej okrętu, warunkującego jego zdolność do prowadzenia działań bojowych. Poprzednia została podjęta w 2018 r. i wówczas zakończyła się niepowodzeniem, gdyż żaden z trzech potencjalnych wykonawców nie złożyły oferty ostatecznej.

Tego samego dnia KPW Gdynia ogłosiła również, że rozstrzygnęła inny przetarg dotyczący remontu elementów wyposażenia ORP Orzeł. Przedsiębiorstwo DROPPEN F.G., za 16,5 tys zł, ma naprawić pompę wirową chłodzenia wałów NCW 40/15 ‒ w tym postępowaniu rywalizowały cztery podmioty.

Czytaj także: ORP Orzeł do remontu

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie dla południowokoreańskich F-35A

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż do Republiki Korei pakietu usług wsparcia ...

Najnowszy brazylijski samolot trafił do klienta

Embraer przekazał Siłom Powietrznym Brazylii pierwszy seryjny samolot transportowy KC-390. Powyższe wydarzenie stanowi początek dostaw. ...

Sejm pyta MON o okręty klasy LCS

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację poselską (wysłaną 24 lipca) dotyczącą potencjalnego zakupu przez ...