Druga niemiecka fregata typu F125 wkrótce w służbie

Prototypowa fregata typu F125 Baden-Württemberg w morzu. Proces dostawy wszystkich czterech okrętów tego typu ma zakończyć się w przyszłym roku. Fot./Bundeswehr/Carsten Vennemann.

W bazie Deutsche Marine w Wilhelmshaven przedstawiciele Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec (BAAINBw) zakończyli procedurę odbioru fregaty rakietowej typu F125 Nordrhein-Westfalen (F223).

Oznacza to, że okręt może zostać formalnie wprowadzony do służby w ciągu kilku miesięcy, a może nawet tygodni.

Nordrhein-Westfalen to druga z czterech fregat typu 125 zamówionych dla Deutsche Marine. Pierwszy okręt – Baden-Württemberg – przejęto 30 kwietnia 2019 r. Służbę rozpoczął 17 czerwca 2019 r.

Czytaj także: Deutsche Marine wybrała nowe śmigłowce pokładowe

Za budowę czterech fregat typu F125 odpowiada konsorcjum ARGE F125. Tworzą je niemieckie firmy stoczniowe thyssenkrupp Marine Systems (lider) i Fr. Lürssen Werft. Kontrakt na budowę okrętów zawarto 26 czerwca 2007 r. i ma on wartość 2,6 mld euro.

Prezes tkMS Rolf Wirtz podkreśla, że F125 to najnowocześniejsze fregaty w Niemczech i jedne z najnowocześniejszych okrętów tej klasy na świecie. Holding stoczniowy zapowiada, że kolejne dwie fregaty zostaną przekazane zamawiającemu już wkrótce. Trzeci okręt – Sachsen-Anhalt – będzie gotowy do odbioru jeszcze w tym roku, a czwarty i ostatni – Rheinland-Pfalz – w przyszłym. 

Druga fregata typu F125 Nordrhein-Westfalen podczas prób morskich. Okręt wkrótce rozpocznie służbę w Deutsche Marine. Fot./thyssenkrupp Marine Systems.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie druga fregata typu F125 rozpocznie służbę pod banderą Deutsche Marine. Można zakładać, że stanie się już wiosną tego roku. W przypadku prototypowego okrętu, Baden-Württemberg, od odbioru przez BAAINBw do podniesienia bandery minęły dwa miesiące.

Czytaj także: Deutsche Marine poszukuje nowych zbiornikowców

Budowa fregaty Nordhein-Westfalen trwała bardzo długo ‒  blisko siedem lat. Stępkę położono 24 października 2012 r., a wodowanie przeprowadzono 16 kwietnia 2015 r. Dostawa okrętu mocno opóźniła się względem harmonogramu. Wszystko z powodu licznych problemów technicznych, które pojawiły się podczas budowy i prób prototypowej fregaty Baden-Württemberg.

Niemieckie fregaty typu F125

Fregaty typu F125 to duże jednostki. Okręty wypierają 7200 t i mają 149,5 m długości i 18,8 m szerokości.

Stawią nową jakość w niemieckich siłach morskich. Okręty zaprojektowano przede wszystkim z myślą o wsparciu odległych misji pokojowych i stabilizacyjnych. Określa się je mianem „fregat ekspedycyjnych”, ponieważ będą mogły one mogły prowadzić działania nawet przez okres dwóch lat bez zawijania do macierzystej bazy (oczywiści w oparciu o wysunięte punkty bazowania i we współpracy z jednostkami zaopatrzeniowymi i warsztatowymi).

Nowe fregaty w niemieckiej flocie mają zastąpić okręty typu F122. W latach 1982-1990 do służby w Deutsche Marine wprowadzono w sumie osiem takich jednostek. W 2004 r. rozpoczęto wycofywanie ich z eksploatacji i dzisiaj pod niemiecką banderą pływa już tylko ostatnia fregata typu F122 ‒ Lübeck (F214), wcielona w 1990 r. Ma ona zostać wycofana ze służby w przyszłym roku, po wcieleniu czwartej jednostki typu F125..

Obecnie Deutsche Marine eksploatuje jeszcze siedem innych fregat: cztery typu F123 (weszły do służby w latach 1994-1996) i trzy typu F124 (w służbie od 2003-2006).

Czytaj także: tkMS zainwestuje 250 mln euro w rozbudowę stoczni w Kilonii

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Siły Zbrojne RP planują zakup tureckich dronów?

Tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB-2, zapamiętane jako skuteczny oręż przeciwpancerny użyty przez armię Azerbejdżanu ...

AW139M

Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Najnowszy w Europie śmigłowiec uderzeniowy AW249, tworzony właśnie dla włoskiej armii przez koncern Leonardo, ...

Wojsko kupuje zestawy do odkażania ludzi

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowy dotyczące zakupu kontenerowych zestawów do odkażania ludzi APIS-2. Zostaną one ...