Francuzi zamawiają amerykańskie śmigłowce

Ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook lotnictwa amerykańskich wojsk lądowych. Fot./US Army.

Pułkownik Bruno Paupy, zastępca szefa oddziału planowania Sił Powietrznych Francji, poinformował, że Francja jest zainteresowana zakupem ograniczonej liczby ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook.

Zwrot w stronę amerykańskich śmigłowców spowodowały potrzeby operacyjne, wynikające z prowadzenia misji ekspedycyjnych.

Czytaj także: Chinook podbija nowe rynki

Głównym zadaniem wiropłatów ma być wsparcie działań sił specjalnych, m.in. operujących w Afryce. Francuzi liczą, że początkowo uda się wyleasingować dwa śmigłowce w celu przeprowadzenia prób i oceny przydatności. Jeśli ten etap zakończy się pozytywnie, wówczas uruchomią proces zakupu poprzez federalną procedurę FMS.

Biorąc pod uwagę ile czasu to zajmie, Paryż będzie mógł zakupić śmigłowce w zmodernizowanej wersji Block II.

Obecnie Siły Zbrojne Republiki Francuskiej korzystają z wiropłatów kategorii średniej – NH90TTH i H225M Caracal. W Europie Zachodniej nie produkuje się śmigłowców kategorii ciężkiej, który mógłby stanowić ekwiwalent CH-47.

Czytaj także: Dziewiczy lot nowego Chinooka

Niedobory sprzętowe, wynikające z analizy przebiegi misji ekspedycyjnych ostatnich lat, sprawiły że już wcześniej dokonano interwencyjne zakupy sprzętu w Stanach Zjednoczonych, które objęły samoloty transportowe Lockheed Martin C-130J Super Hercules i bezzałogowe aparaty latające General Atomics MQ-9 Reaper. Dodatkowo Francuzi proszą o wsparcie sojuszników. Z tego też względu w Mali trafiły Chinooki należące do brytyjskich RAF.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Zwiadowcze drony grupy WB pomogą w walce z wirusem

Minidrony FlyEye, używane do wojskowego rozpoznania i kierowania ogniem dalekosiężnej artylerii, mogą dostarczać leki ...

Pani kanclerz chce lotniskowca

Angela Merkel poparła ideę budowy lotniskowca. Chodzi o wspólny, europejski projekt. Obecnie nie wiadomo ...

Seahawki i Apache dla Indii

Podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Indiach, doszło do podpisania umów dotyczących ...