Australia zainteresowana amerykańskimi pociskami

Doświadczalny zrzut pocisku LRASM z amerykańskiego Super Horneta. Fot./US Navy.

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Australii partii przeciwokrętowych pocisków kierowanych Lockheed Martin AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile).

Wartość transakcji może wynieść nawet 990 mln dol.

W ramach procedury autoryzacji wniosku eksportowego, zgodnego z wymogami programu FMS, administracja federalna upubliczniła część informacji związanych z australijskim wnioskiem. Australia jest zainteresowana zakupem 200 pocisków AGM-158C LRASM. Trafią na uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowe F/A-18A/B Hornet i F/A-18F Super Hornet.

Czytaj także: Australijskie Poseidony w komplecie

Poza pociskami bojowymi, pakiet obejmuje także 11 pocisków telemetrycznych (przeznaczonych do prób na terenie Stanów Zjednoczonych). Zamówienie obejmuje także nieokreśloną liczbę makiet gabarytowo-masowych i wsparcie logistyczno-szkoleniowe.

AGM-158C LRASM stanowi rozwój pocisków manewrujących do zwalczania celów naziemnych AGM-158A/B JASM i jest przeznaczony do zwalczania celów nawodnych. Według nieoficjalnych źródeł jego zasięg wynosi ok. 550 km. Cechuje go ograniczona  skuteczna powierzchnia odbicia radiolokacyjnego, co utrudnia wykrycie przez radary atakowanych jednostek pływających.

Czytaj także: Australia odebrała kolejne F-35A Lightning II

Pocisk mogą przenosić samoloty lub może być odpalany z pionowych wyrzutni okrętowych. Jeśli chodzi o samoloty, obecnie zintegrowany jest z samolotami F/A-18 Super Hornet i B-1B Lancer, a w przyszłości do jego przenoszenia mają zostać dostosowane także F-35. Obok Australii zainteresowanie powyższym systemem wyraziły także: Wielka Brytania, Kanada, Singapur i Szwecja – żadne z nich nie wystosowało dotąd do amerykańskiej administracji zapytania o możliwość zakupu.

Doświadczalny zrzut pocisku LRASM z amerykańskiego Super Horneta. Fot./US Navy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Zatonął rosyjski okręt-widmo. Wraz z suchym dokiem

W Sewastopolu na dno poszedł okręt podwodny B-380. Od 2000 r. na okręcie prowadzono ...

M-346FA. Fot./Leonardo

Bojowy M-346 Fighter Attack jest w polskim zasięgu

Dwusilnikowe lekkie odrzutowce szkolenia zaawansowanego M- 346 „Bielik”, na których w Dęblinie ostrogi zdobywają ...

Meandry zakupu samochodów opancerzonych dla Wojska Polskiego

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą ...