USS Fitzgerald rozpoczął próby morskie

Niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald opuszcza stocznię w celu przeprowadzenia prób morskich na wodach Zatoki Meksykańskiej. Fot./US Navy.

US Navy poinformowała, że niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald (DDG 62) typu Arleigh Burke opuścił stocznię Huntington Ingalls Industries w Pascagoula i rozpoczął próby morskie po remoncie trwającym od 2017 r.

17 czerwca 2017 r. jednostka zderzyła się w rejonie bazy Yokosuka na wyspie Honsiu z filipińskim kontenerowcem ACX Crystal. W wyniku kolizji okręt odniósł poważne uszkodzenia, a śmierć poniosło siedmiu członków jego załogi. Ekipy awaryjne, a także przybyłe na pomoc inne jednostki pozwoliły na powrót niszczyciela do bazy, znajdującej się ok. 60 mil morskich od miejsca zdarzenia.

Czytaj także: 67. okrętu typu Arleigh Burke rozpoczyna służbę

Ze względu na stopień uszkodzeń, zdecydowano się na transport niszczyciela do stoczni w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystano do tego transportowiec ładunków wielkogabarytowych Transshelf. Wykonawcą remontu została stocznia Huntington Ingalls Industries w Pascagoula. Koszt remontu oszacowano na 370 mln dolarów, a prace rozpoczęły się w lutym 2018 r. Przy okazji remontu przeprowadzono także modernizację wyposażenia okrętu.

USS Fitzgerald jest jednym z dwóch niszczycieli typu Arleigh Burke, które odniosły w 2017 r. uszkodzenia w wyniku kolizji z jednostkami handlowymi. Drugim z nich był USS John McCain (DDG 56), którego remont zakończono w październiku 2019 r.

Czytaj także: Położenie stępki pod niszczyciel USS John Basilone

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie rozpoczynają budowę dwóch okrętów podwodnych

W stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu odbyła się podwójna uroczystość położenia stępek pod dwa ...

Francuskie okręty dla ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły we Francji parę korwet wielozadaniowych typu Gowind. Rozmowy odnośnie tej ...

MSBS Grot. Fot./Wojska Obrony Terytorialnej.

Zamieszania wokół Grota ciąg dalszy. Posłowie pytają MON

Na stronie internetowej Sejmu RP opublikowano interpelację poselską, która jest efektem informacji opublikowanych kilka ...