Położenie stępki pod niszczyciel USS John Basilone

USS John Basilone (DDG 122) typu Arleigh Burke Flight IIA TI ma wejść do służby w 2022 r. Fot./US Navy.

W stoczni General Dynamics Bath Iron Works odbyła się uroczystość położenia stępki pod niszczyciel rakietowy USS John Basilone (DDG 122).

Okręt zamówiono w czerwcu 2013 r. Jednostka będzie jednym z dziesięciu przedstawicieli typu Arleigh Burke Flight IIA TI. Okręty wejdą do służby do końca 2024 r. Według planów USS John Basilone trafi do linii w 2022 r. Spośród powyższej dziesiątki, w Bath Iron Works zostanie zbudowanych sześć niszczycieli. Obecnie w służbie znajdują się dwa pierwsze, a w bieżącym roku zaplanowano wcielenie trzech kolejnych.

Czytaj także: US Navy czeka na nowy lotniskowiec

Patronem okrętu jest sierżant Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych John Basilone, który za męstwo w czasie walk na Pacyfiku został – jako jedyny – odznaczony trzema najwyższymi odznaczeniami tego kraju – Medalem Honoru za walki na Guadalcanalu w październiku 1942 r., Krzyżem Marynarki (pośmiertnie) za walki na wyspie Iwo Jima w 1945 r. i Purpurowym Sercem za odniesione rany.  USS John Basilone (DDG 122) będzie drugim okrętem w US Navy nazwanym na cześć podoficera.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wodowanie fregaty Spartaco Schergat. Dziewiątej jednostki typu FREMM dla Włoch.

Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

26 stycznia 2019 r. w stoczni koncernu Fincantieri w Riva Trigoso odbyła się uroczystość ...

Czechy dołączyły do MMTF

Republika Czeska przystąpiła do międzynarodowej inicjatywy Multinational Multirole Tanker Fleet (MMTF). Polega ona na ...

Tomahawki wracają do wszystkich rodzajów sił zbrojnych

Amerykanie przeprowadzili próbę pocisku manewrującego Tomahawk, który odpalono z wyrzutni naziemnej. To bezsprzeczny pokaz ...