Izrael zaprezentował prototyp nowego drona

Prototyp bezzałogowca IAI Heron II. Fot./IAI.

Koncern Israel Aerospace Industries zaprezentował prototyp bezzałogowego aparatu latającego Heron II.

Oficjalna prezentacja nowej maszyny odbędzie się podczas Singapore Airshow 2020, która odbędzie się w dniach 11-16 lutego.

Czytaj także: Rakiety, satelity, drony. IAI kusi technologiami

Nowy Heron II charakteryzuje się pułapem operacyjnym niemal 11 000 metrów i długotrwałością lotu sięgającą 45 godzin oraz zasięgiem 1500 km. Jego prędkość maksymalna sięga 260 km/h. Masa startowa bezzałogowca to 1350 kg, z czego na ładunek użyteczny przypada 470 kg. Wśród zmian w stosunku do bazowej wersji wymienia się przeprojektowany kadłub. Jest szerszy i wykonany z nowych materiałów. Projekt, zdaniem producenta, ułatwia zabiegi obsługowe oraz możliwość szybkiej rekonfiguracji wyposażenia misyjnego.

Bezzałogowy aparat latający IAI Heron wszedł do eksploatacji w 2005 r. Maszynę kupiło kilka państw. Wśród nich są: Azerbejdżan, Brazylia, Kanada, Ekwador, Indie, Izrael, Maroko, Singapur i Turcję. Dodatkowo Niemcy i Grecja eksploatują system na zasadzie leasingu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj także: Izrael przezbraja dywizjony w F35I

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zmodernizuje armię Abchazji

Prezydent Władimir Putin kazał podpisać porozumienie o sfinansowaniu modernizacji armii Abchazji. Zgodnie z poleceniem rosyjskiego ...

Rozpoczęcie produkcji systemu JPALS

Wystartował program produkcji tzw. wspólnego systemu wspomagania precyzyjnego podejścia i lądowania typu JPALS (Joint ...