Izrael przezbraja dywizjony w F35I

Samolot myśliwski zbudowany w technologii utrudnionej wykrywalności F-35I Adir w barwach 116. Dywizjonu „Lwy Południa”. Fot./IDF

Izraelskie siły powietrzne (IAF) rozpoczęły oficjalnie proces przezbrajania 116. Dywizjonu na nowe samoloty myśliwskie F-35I Adir (Lockheed Martin F-35A).

Dywizjon stacjonuje w bazie lotniczej Newatim w południowej części kraju. Jego historia sięga 1956 r. W latach 2003–2015 dywizjon był uzbrojony w myśliwce F-16A/B Netz. W 2015 r. ogłoszono, że będzie on drugą jednostką IAF, która otrzyma najnowsze myśliwce F-35I. Dywizjonowi zmieniono też nazwę własną z „Obrońcy Południa” na „Lwy Południa”.

Czytaj także: Pół tysiąca F-35 szlifuje gotowość bojową

Jako pierwszy samoloty myśliwskie F-35I Adir otrzymał w grudniu 2016 r. 140. Dywizjon „Złoty Orzeł”, który również stacjonuje w bazie lotniczej Newatim. W grudniu 2017 r. izraelskie siły powietrzne ogłosiły gotowość operacyjną nowych myśliwców.

Jak na razie Izrael odebrał 20 egzemplarzy F-35I z pięćdziesięciu zamówionych. Dzięki temu 140. Dywizjon mógł przekazać kilka egzemplarzy dla 116. Dywizjonu. Całość zamówienia na nowe myśliwce ma zostać zrealizowana do 2024 r. W bieżącym roku Lockheed Martin planuje przekazać IAF sześć egzemplarzy. Izrael planuje w pełni wyposażyć dwa wspomniane dywizjony. Obecnie Izrael rozważa opcję zakupu dodatkowych 25 maszyn, co pozwoliłoby na przezbrojenie trzeciego dywizjonu.

Czytaj także: Izraelska marynarka planuje wcielenie nowych korwet

Jak na razie izraelskie siły powietrzne odebrały 20 z pięćdziesięciu zamówionych myśliwców F-35I Adir. Fot./IDF

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

S70i Black Hawk

Black Hawk z Mielca poleci na Filipiny i do polskiej policji

Siły Powietrzne Filipin zamówią co najmniej 16 wojskowych Black Hawków. To dobra wiadomość dla ...

Harpia wzmocni nasze lotnictwo

Wydatki na polski wyścig zbrojeń 
do 2026 r. 
sięgną 185 mld zł – ujawnił ...

Rosyjski podwodniak zwolniony za narkotyki

Rosyjskiego oficera-podwodnika zwolniona za używanie narkotyków podczas bojowego rejsu Maksim Łowus służył na okręcie ...