F-35 współpracuje z IBCS

Schemat pokazujący możliwości wykrywania celów przez F-35 i przekazywania informacji o nich innym środkom rażenia. Rys./Lockheed Martin.

Lockheed Martin przeprowadził udany test z wykorzystaniem samolotów F-35A Lightning II, i środków naziemnej obrony przeciwlotniczej zintegrowanych z systemem Northrop Grumman Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS).

Ćwiczenie przeprowadzono na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk. Para F-35A Lightning II, wykryła cele powietrzne, śledziła je i przekazała dane o ich koordynatach do systemu dowodzenia obrony przeciwlotniczej.

Czytaj także: Polska wyjątkowym sojusznikiem dla USA! IBCS coraz bliżej „Wisły”

Była to pierwsza próba współpracy samolotów z IBCS w realnym ćwiczeniu z użyciem środków bojowych. Przekazywanie danych odbyło się dzięki systemowi wymiany informacji Multifunction Advanced Data Link (MADL).

Test po raz kolejny wykazał, że F-35 doskonale wpisuje się w sieciocentryczne pole walki. Samolot może stanowić wysunięty środek wykrywania celów, który współpracuje w czasie rzeczywistym z innymi systemami ognia sił zbrojnych. Czy to obrony przeciwlotniczej czy też artylerii rakietowej.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

ORP Orzeł do remontu

W drugiej połowie sierpnia udało się rozstrzygnąć dwa postępowania przetargowe związane z naprawą kolejnych ...

Żandarmeria kupuje mercedesy

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej podpisał umowy dotyczące dostaw oznakowanych mikrobusów patrolowo-interwencyjnych. Umowa ma wartość ...

Cargotec dostarczy MON pojazdy logistyczne

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu negocjacji z firmą Cargotec Poland. Rozmowy związane są z ...