Łotwa kupuje granatniki AT-4

Żołnierz z granatnikiem przeciwpancernym AT-4. Fot./Saab.

Saab podpisał na dostarczenie Łotewskim Siłom Zbrojnym partii jednorazowych granatników AT-4. Ich dostawy mają zostać zrealizowane w 2021 r.

Jest to trzecia umowa na dostawy sprzętu produkcji Saaba na bazie wieloletniej umowy ramowej zawartej w 2017 r. Obowiązuje ona przez siedem lat. Dzięki niej Łotwa może sukcesywnie kupować zarówno kolejne partie granatników AT-4 jak i wielorazowego użytku Carl Gustaf. Nowa partia ma uzupełnić stany magazynowe, ponieważ corocznie kilkanaście-kilkadziesiąt granatników jest zużywanych w procesie szkolenia.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab AT-4 to popularna broń wsparcia używana na całym świecie, skonstruowana jeszcze w latach 80 i wyprodukowana w liczbie kilkuset tysięcy sztuk w kilku wersjach. Wśród  użytkowników można wymienić m.in. siły zbrojne: Stanów Zjednoczonych, Holandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Francji, Danii czy Kanady. Niewielką partię AT-4 zakupiono także na potrzeby polskich Wojsk Specjalnych, które wykorzystywały je m.in. podczas działań w Afganistanie.

Mogą Ci się również spodobać

Zielone światło dla belgijskich dronów

Belgia otrzymała zgodę Departament Stanu USA na zakup bezzałogowych systemów rozpoznawczych z aparatami latającymi ...

Pierwsze fundusze na reaktywację USS Bonhomme Richard

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowy ze stocznią National Steel and Shipbuilding. Porozumienie dotyczy ...

Postępy prób T-7A Red Hawk

Boeing poinformował o postępach prób odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego T-7A Red Hawk. Obecnie do ...