Nowe pociski dla koreańskich myśliwców 5. generacji

Wizja wielozadaniowego samolotu bojowego KF-X z pociskami powietrze-powietrze MBDA Meteor we wnękach pod kadłubem. Rys./MBDA/KAI.

Koncern MBDA podpisał umowę z Korea Aerospace Industries dotyczącą integracji pocisków kierowanych powietrze-powietrze Meteor z wielozadaniowym samolotem bojowym 5. generacji KF-X.

Umowa obejmuje wsparcie procesu integracyjnego, transfer niezbędnego know-how, budowę oraz dostawę niezbędnego wyposażenia potrzebnego do testów i prób.

Czytaj także: Wyrzutnie MBDA już na polskich pojazdach

KF-X będzie kolejnym typem samolotu, który zostanie zintegrowany z Meteorem. Dotychczas zrealizowano to w przypadku maszyn: Saab JAS-39 Gripen, Eurofighter Typhoon i Dassault Aviation Rafale. Trwa także finalny etap prac związanych z integracją Meteora z samolotami Lockheed Martin F-35 Lightning II. Pociski, na razie, będą stanowiły uzbrojenie brytyjskich F-35B.

Opracowany przez europejski przemysł kierowany pocisk powietrze-powietrze Meteor pozwala na zwalczanie celów powietrznych znajdujących się w odległości ponad 100 km od nosiciela i dysponuje układem aktywnego samonaprowadzania radiolokacyjnego.

Czytaj także: Rekordowy sezon europejskich superpocisków MBDA

Republika Korei dotychczas kupowała zaawansowane systemy uzbrojenia lotniczego głównie w Stanach Zjednoczonych. W ofercie amerykańskiego przemysłu nie ma jednak obecnie pocisku, który miałby parametry zbliżone do europejskiego Meteora. Pierwszym poważnym sukcesem MBDA na tamtejszym rynku była sprzedaż pocisków manewrujących Taurus KEPD 350. Stanowią uzbrojenie maszyn uderzeniowych Boeing F-15K Strike Eagle.

Mogą Ci się również spodobać

Czołg lekki dla Indii ‒ nowe otwarcie

Wojska Lądowe Indii opublikowały zapytanie o informację (RFI) w ramach programu zakupu 350 czołgów ...

Budowa „cyfrowej” fregaty rozpoczęta

W stoczni w bretońskim Lorient odbyła się uroczystość rozpoczęcia cięcia blach do budowy pierwszej ...

Umowa na produkcję nowej broni precyzyjnej

Koncern BAE Systems podpisał kontrakt dotyczący produkcji i dostaw modułów naprowadzania na odbite światło ...