Bahrajn chce modernizować eks-amerykańską fregatę

Fregata rakietowa USS Robert G. Bradley, która wkrótce podniesie banderę Bahrajnu. Fot./US Navy/Paul Farley.

Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż Bahrajnowi pakietu remontowo-modernizacyjnego dla fregaty USS Robert G. Bradley (FFG 49) typu O.H. Perry.

Okręt zostanie przekazany, bezpłatnie, w ramach programu pomocy wojskowej dla sojuszników Stanów Zjednoczonych Excess Defense Articles (EDA).

Czytaj także: Ukraina otrzymała dwa patrolowce od US Coast Guard

W dokumentacji, która została przesłana w celu dalszej autoryzacji zgodnej z procedurą FMS, do Kongresu Stanów Zjednoczonych wynika, że pakiet wyceniono na maksymalną kwotę 150 mln dol. W tej kwocie znalazły się także usługi wsparcia logistycznego i szkolenie załogi.

Fregata USS Robert G. Bradley służyła w US Navy w latach 1984-2014. W ostatnich latach służby, po demontażu wyrzutni rakiet Mk 13 Mod 4, w charakterze oceanicznego patrolowca wspierającego operacje antynarkotykowe na wodach Ameryki Środkowej. Nie opublikowano dotąd żadnych informacji o szczegółach planowanego programu modernizacji okrętu.

Czytaj także: Budowa „cyfrowej” fregaty rozpoczęta

Obecnie Królewska Marynarka Wojenna Bahrajnu eksploatuje pojedynczą fregatę RBNS Sabha typu O.H. Perry, która została przekazana przez US Navy w 1996 r. Jest to dawna USS Jack Williams (FFG 24), która służyła w amerykańskiej flocie w latach 1981-1996.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

RAF przezbraja kolejny dywizjon na F-35B

W bazie lotniczej Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii odbyła się uroczystość powitania ...

F-16 Jastrząb. Fot./MON.

Czy polskie Jastrzębie doczekają się modernizacji?

Na stronach Kancelarii Sejmu RP opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską Roberta ...

Analiza Radaru: „Narew” równie ważna jak „Wisła”

Rakietowa „Narew” powinna wystrzelić do 2026 r. Przeciwlotnicza zapora krótkiego zasięgu ma powstrzymać powietrznych ...