Piąta seria produkcyjna tankowców Pegasus

KC-46A tankuje samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster III podczas prób wojskowych. Fot./Boeing.

Boeing podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus należących do piątej serii produkcyjnej.

Wrześniowa umowa ma wartość 2,6 mld dol. i dotyczy 15 samolotów wraz z dwoma zapasowymi silnikami, pięcioma podskrzydłowymi zasobnikami dla giętkich przewodów tankujących, pakietem części zamiennych i wsparciem obsługi. Termin realizacji zlecenia ustalono na do marca 2023 r. W momencie zawarcia kontraktu uruchomiono pełne finansowanie zlecenia.

Czytaj także: Nowe problemy z KC-46A Pegasus

Według długofalowych planów US Air Force Boeing może obecnie liczyć na zamówienie 179 KC-46A Pegasus. Samolot jest oferowany na eksport, pierwszym odbiorcą będą Japońskie Lotnicze Siły Samoobrony. Dotychczas Boeing dostarczył USAF 19 seryjnych KC-46A.

Program KC-46A nie ustrzegł się jednak problemów technicznych, m.in. wstrzymano loty z ładunkami cargo i fotelami pasażerskimi. Decyzja miała związek z możliwością samoczynnego odblokowania mocowań zabezpieczających na pokładzie głównym. Kolejnym problemem jest brak certyfikacji podskrzydłowych zasobników z giętkimi przewodami tankującymi.

Czytaj także: Boeing rozpoczął montaż pierwszego KC-46A dla Japonii

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pål Bratlie: Na MSPO z dumą prezentujemy pociski NSM

Prezentujemy system, który z powodzeniem dostarczyliśmy do Polski. Chcielibyśmy sprzedać więcej pocisków, by jeszcze ...

Minister obrony weźmie na muszkę przedsiębiorców

Rozszerzanie granic nadzoru władz wojskowych nad spółkami których sprzęt i zasoby będą w czasie ...

Katar zwiększy flotę Guardianów

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Kataru drugiej partii śmigłowców bojowych ...