Weto prezydenta Bułgarii w sprawie zakupu F-16

Wizja wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16 Block 70/72. Rys. Lockheed

Rumen Radew, prezydent Bułgarii, zawetował decyzje w sprawie zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70.

Z pewnością opóźni to, lub nawet wstrzyma, proces modernizacji bułgarskiego lotnictwa wojskowego. Prezydenckie weto ogłoszono cztery dni po przegłosowaniu projektu umowy międzyrządowej LoA ze Stanami Zjednoczonymi w bułgarskim parlamencie.

Czytaj także: Rumunia zwiększa flotę F-16

Według prezydenta, który notabene jest generałem majorem rezerwy pilotem, a w latach 2014-2016 był dowódcą Bułgarskich Sił Powietrznych, powodem tego kroku było skrócenie do minimum czasu oceny projektu przez rząd. Z tego powodu decyzję podjęto bez pełnego przedstawienia całej sprawy opinii publicznej. To oznacza, ocenia prezydent, że największy zakup na rzecz sił zbrojnych w ostatnim 30-leciu, nie ma pełnej akceptacji społecznej.

Obecnie dokumenty wracają do parlamentu, który może oddalić prezydenckie weto. Wówczas opóźnienie w zawarciu umowy może wynosić od kilkunastu dni do kilku tygodni. W przypadku braku większości wystarczającej do jego odrzucenia procedura zostanie wstrzymana na czas nieokreślony.

Czytaj także: Otwarcie nowej linii montażowej F-16

Warto tutaj podkreślić, że do odrzucenia prezydenckiego weta potrzeba 121 głosów w 240-osobowym parlamencie, czyli zwykłej większości. W piątkowym głosowaniu za zakupem opowiedziało się 123 deputowanych, co daje szanse rządowi na odrzucenie weta.

Już wcześniej Radew krytykował szczupły zestaw uzbrojenia, jakie miało zostać zakupione wraz z samolotem. Twierdził, że został on celowo zredukowany, aby zmieścić się w budżecie programu. Jeśli zestaw uzbrojenia byłby optymalny, wówczas wartość kontraktu musiałaby wzrosnąć do 1,5/1,7 mld dolarów.

Bułgaria planuje zakup osiem samolotów F-16 Block 70. Maszyny, wraz z pakietem dodatkowym obejmującym szkolenie, części zamienne i uzbrojenie, mają kosztować 1,26 mld dol. Zakup pozwolić miał na zainicjowanie przezbrojenia lotnictwa wojskowego, które obecnie eksploatuje samoloty MiG-29 i Su-25K zakupione jeszcze w latach 80. w ZSRS.

Czytaj także: Portugalskie F-16 w Malborku

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria zakończyła proces ratyfikacji umowy na zakup F-16

Bułgarski odpowiednik polskiego Dziennika Urzędowego opublikował informacje dotyczące ratyfikacji przez rząd Bułgarii umów międzyrządowych ...

Siły morskie RP szorują po dnie

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ostrzega przed pogłębiającą się degradacją technologiczną floty wojennej ...

Zakup silników do MiG-ów-29

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa ogłosił postępowanie przetargowe dotyczącego zakupu ...