Portugalskie F-16 w Malborku

Portugalski F-16 AM podchodzi do lądowania na lotnisku w Malborku. Fot./ Łukasz Pacholski.

Na lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przyleciały wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16 AM Fighting Falcon. Myśliwce należą do Sił Powietrznych Republiki Portugalii.

Obecność portugalskich F-16 w naszym kraju to wynik rotacji kontyngentów w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Cztery samoloty, wraz z elementami wsparcia przerzuconymi na pokładach samolotów transportowych C-130 Hercules, mają stacjonować w Polsce przez kolejne dwa miesiące. Maszyny i ich piloci dołączą do innych wydzielonych sił Sojuszu działających w ramach tej samej misji. W obecnej turze, rozpoczętej 3 stycznia, biorą udział także Jastrzębie Sił Powietrznych i Eurofightery  Luftwaffe.

Dla 22. BLT to kolejny udział w działaniach sojuszniczych. W latach 2014-2015 stacjonowały tu kontyngenty francuskie (Dassault Rafale i Mirage 2000), holenderskie i belgijskie (F-16 AM). Dla Portugalczyków to piąta rotacja w ramach misji Baltic Air Policing od początku jej zainicjowania w 2004 r.

Czytaj także: Amerykańskie firmy wspierają irackie F-16

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze bomby Mk 82 polskiej produkcji przekazane

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” przekazały Siłom Powietrznym pierwszych 100 bomb lotniczych ogólnego przeznaczenia Mk 82 ...

Wsparcie dla południowokoreańskich Global Hawków

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na potencjalną sprzedaż Republice Korei pakietu usług wsparcia ...

Australia odebrała kolejne F-35A Lightning II

Do bazy lotniczej Williamtown przyleciała kolejna partia wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning ...