Sankcje uderzyły w Arabię Saudyjską i ZAE

Saudyjski samolot szkolno-treningowy Pilatus PC-21. Fot./Pilatus.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwajcarii zakazało współpracy z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi firmie lotniczej Pilatus Flugzeugwerke.

Z powodu embarga Pilatus musi wycofać się z kontynuowania programu wsparcia eksploatacji turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych PC-21. Saudyjczycy zamówili 55 takich maszyn, których dostawy zrealizowano w latach 2014-16. Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują 25 PC-21.

Czytaj także: Wsparcie dla saudyjskiego lotnictwa

Dodatkowo Szwajcarzy rozpatrywali nałożenie embarga także na Katar i Jordanię (odpowiednio 24 i 8 PC-21), jednak dotąd nie podjęto wiążących decyzji w tej sprawie.

Firma ma 90 dni na zakończenie już rozpoczętych prac i wycofanie swych specjalistów z objętych embargiem państw.

Głównym powodem decyzji jest zaangażowanie militarne Arabii Saudyjskiej i ZEA w konflikt w Jemenie. Od miesięcy społeczność międzynarodowa, szczególnie w Europie, wymusza na decydentach ograniczenie kontaktów handlowych z tymi państwami.

Czytaj także: Francusko-saudyjski sojusz stoczniowy

Obok Szwajcarii dotyczy to np. o Republiki Federalnej Niemiec. To właśnie niechętna postawa władz w Berlinie najprawdopodobniej była przyczyną zablokowania sprzedaży do Arabii Saudyjskiej partii samolotów transportowych Airbus A400M.

Saudyjski samolot szkolno-treningowy Pilatus PC-21. Fot./Pilatus.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Thales liderem cyberbezpieczeństwa

Thales zakończył trwający 15 miesięcy proces przejęcie spółki Gemalto. Tym samym grupa weszła do ...

Europejskie fregaty dla US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął pierwszą fazę programu FFG(X). Postępowanie dotyczy wyboru podmiotu, który ...

Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

W Sydney, bez rozgłosu, odbyła się skromna uroczystość przekazania i podniesienia bander Marynarki Wojennej ...