Jak podkreślają niemieckie media, krok ten utrudnia działania europejskiego przemysłu zbrojeniowego i partnerów Niemiec w kilku programach zbrojeniowych. Niemiecki biznes ma odmienne podejście do do sprzedaży uzbrojenia Królestwu Saudów.

Czytaj także: Izrael i Arabia Saudyjska chcą kupić Osprey

Niemieckie embargo wprowadzono w drugiej połowie 2018 r. Powody były dwa. Z jednej strony Berlin wskazuje na militarne zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w konflikt w Jemenie. Z drugiej na politycznie nacechowane zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego przez saudyjskie służby specjalne na terenie Turcji.

Obok Niemiec embargo na sprzedaż i dostawy broni do Arabii Saudyjskiej wprowadziły także: Szwajcaria, Finlandia, Norwegia i Dania. Jednak spośród nich to właśnie Niemcy dysponują najbardziej rozwiniętym przemysłem obronnym o najsilniejszych wewnątrzeuropejskich powiązaniach.

Niemieckie embargo wpływa na działania kluczowych podmiotów sektora zbrojeniowego w Europie. Przykładem może być konsorcjum Eurofighter GmbH, w którym Niemcy mają znaczące udziały poprzez koncern Airbus, zaś poprzez MTU Aero Engines w konsorcjum EuroJet Turbo, produkującym silniki do Eurofighterów. Arabia Saudyjska zakupiła 72 samoloty Eurofighter Typhoon Tranche 2 i 3 na mocy umowy z września 2007 r. Zostały one zmontowane w Wielkiej Brytanii, w zakładach BAE Systems w Warton, i dostarczone w latach 2008-2017.

Czytaj także: Rebelianci zestrzelili saudyjski samolot Tornado

Obecnie, także za pośrednictwem Wielkiej Brytanii, władze Arabii Saudyjskiej chcą kupić kolejną partię Typhoonów. W październiku 2016 r. podpisano list intencyjny dotyczący kolejnych 48 maszyn. Równolegle koncern Airbus negocjował sprzedaż „znaczącej liczby” samolotów transportowych A400M Atlas. Bez zgody władz Niemiec transakcje te nie mogą jednak dojść do skutku.