Reklama
Rozwiń

NATO i Ukraina na wspólnych ćwiczeniach

W październiku 2020 r. w Odessie odbędą się wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy. Ćwiczenia nie będą jednak miały charakteru wojskowego. Wezmą w nich udział przedstawiciele wielu cywilnych instytucji.

Publikacja: 22.01.2020 08:33

Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania Komi

Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania Komisji NATO-Ukraina w siedzibie głównej Sojuszu w Brukseli, 15 stycznia 2020 r. Fot./NATO.

Foto: Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania Komisji NATO-Ukraina w siedzibie głównej Sojuszu w Brukseli, 15 stycznia 2020 r. Fot./NATO.

Służby prasowe rządu w Kijowie informują, że scenariusz wspólnych ćwiczeń przewiduje ochronę elementów ukraińskiej infrastruktury krytycznej w regionie Morza Czarnego w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Wiadomo już, że ćwiczenia odbędą się w terminie 5-9 października. Do tego czasu przedstawiciele Ukrainy i NATO opracują scenariusze sytuacji kryzysowych, których wystąpienie jest możliwe w tym regionie. Będą one dotyczyć m.in.: cyberataków, ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę transportową, a także innych zagrożeń.

Czytaj także: NATO modernizuje samoloty AWACS

Ukraiński wicepremier Dmytro Kułeba podkreśla, że Kijów potrzebuje więcej ćwiczeń i innych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z NATO. Jak dodaje, takie ćwiczenia są ważne dla budowy ukraińskiego systemu obrony narodowej w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Podpisanie dokumentów w tej sprawie to efekt wizyty wicepremiera Ukrainy Dmytro Kułeby (który w kijowskim Gabinecie Ministrów odpowiada za integrację europejską i euroatlantycką) w siedzibie głównej NATO w Brukseli. Spotkał się sekretarzem generalnym NATO Jens Stoltenberg. Służby prasowe Sojuszu podały, że rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy NATO i Ukrainą oraz wsparcia udzielanego przez Sojusz temu państwu.

""

Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i asystent sekretarza generalnego NATO Bettina Cadenbach podpisują dokumenty w sprawie organizacji wspólnych ćwiczeń Coherent Resilience 2020. Fot./Gabinet Ministrów Ukrainy.

Foto: radar.rp.pl

Według komunikatu Gabinetu Ministrów w Kijowie w ćwiczeniach Coherent Resilence 2020 weźmie udział pod 200 ekspertów. Wśród nich będą osoby z różnych ukraińskich instytucji państwowych. Oprócz przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz resortu obrony będą to także specjaliści oddelegowani z różnych resortów, a także firmy energetycznej Naftogaz. Ma to być sprawdzian funkcjonowania całości ukraińskich struktur państwowych w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia. W ćwiczeniach nacisk zostanie położony przede wszystkim na komunikację i koordynację działań pomiędzy różnymi agendami rządowymi.

Czytaj także: NATO zaniepokojone niebywałą aktywnością rosyjskiej floty podwodnej

Z ramienia NATO w ćwiczeniach wezmą pracownicy przedstawicielstwa NATO na Ukrainie, a także specjaliści z Europejskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych (Hybrid CeO) z siedzibą w Helsinkach oraz NATO-wskich centrów eksperckich, zajmujących się m.in. bezpieczeństwem energetycznym, cybernetycznym i morskim.

Nie będą to pierwsze ćwiczenia Ukrainy i NATO, dotyczące obrony przed atakiem na obiekty infrastruktury krytycznej. W 2017 r. odbyły się podobne. Wówczas ćwiczenia dotyczyły jednak współpracy w zakresie obrony infrastruktury energetycznej.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku