Sam rakietowo – elektroniczny Raytheon dopiero zaczyna budować podstawy długofalowego biznesu w Polsce. Fundamentem jest podpisany w zeszłym roku kontrakt na dostawy zestawów Patriot dla powietrznej tarczy „Wisła”. Zrealizowanie wartego ok. 16 – 20 mld zł wojskowego zamówienia, wyjątkowo skomplikowanego i trudnego technologicznie, wymaga przemysłowego wsparcia i skutecznej współpracy. Głównym partnerem amerykanów przy realizacji zobowiązań offsetowych są Firmy Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Czytaj także: Fort Raytheon w nowej kwaterze w Warszawie
Do tego dochodzą zamówienia komercyjne Raytheona dla polskich podwykonawców. Dotyczą dostaw istotnych elementów wyposażenia systemu Patriot produkowanego dla międzynarodowej rodziny użytkowników broni. To w Polsce powstają m.in. urządzenia identyfikacji „swój-obcy” (PIT Radwar) i nowoczesne routery (bydgoski Teldat).
W zeszłym miesiącu Raytheon pochwalił się nowym warszawskim centrum zarządzania polskimi interesami i współpracą przemysłową. Biuro w stolicy jest bazą dla kilkudziesięciu rekrutowanych w Polsce specjalistów.
Amerykański filar Doliny Lotniczej
Drugi z współzałożycieli Raytheon Technologies – amerykański gigant United Technogies – jest już w naszym kraju mocno zakorzeniony. Trudno się zresztą dziwić. Spółki zależne, m.in. Pratt&Whitney, są na skrzydlatym polskim rynku obecne od 1992 r. Firmy należą do pionierów amerykańskiej ekspansji prywatyzacyjnej w sektorze lotniczym w Polsce.