Fort Raytheon w nowej kwaterze w Warszawie

Ralph Acaba, prezes Raytheon IDS. Fot./Raytheon

Producent rakietowego system Patriot – amerykański Raytheon – koncentruje i wzmacnia swoją obecność w Polsce.

W nowej kwaterze głównej koncernu w Polsce Raytheon skupi się zarządzanie programem technologicznego wsparcia dla realizacji program “Wisła”.

Biuro spółki, otwarte we wtorek w stołecznym centrum, prezentuje się imponująco. Na razie ekspercki zespół firmowego ośrodka dowodzenia fachowym wsparciem dla realizacji najważniejszego i największego obecnie programu modernizacji obrony powietrznej polskiej armii liczy ok. 50 fachowców. Co czwarty z nich jest Polakiem, ale sytuacja ma się szybko zmienić. Firma spodziewa się podwojenia liczby pracowników po rozpoczęciu drugiej fazy realizacji programu “Wisła”, a docelowo polski zespół powiększy się do 75 proc. wszystkich zatrudnionych.

Już teraz grupa specjalistów z biura Raytheona skierowana została do Huty Stalowa Wola, gdzie ma służyć radą przy wprowadzaniu w podkarpackiej artyleryjskiej zbrojowni technologii budowy wyrzutni rakietowych systemu Patriot.

Umowę w tej sprawie podpisano w HSW w połowie marca tego roku, ale poprzedziły ją wcześniejsze, wielomiesięczne przygotowania do uruchomienia do produkcji i integracji 16 wyrzutni M903 – podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. Cały proces technologiczny w hucie będzie audytowany i akceptowany w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) – amerykańskiego nadzoru eksportu technologii obronnych.

Współpraca z krajową zbrojeniówką

Podczas wtorkowego otwarcia warszawskiego biura Ralph Acaba prezes Raytheon Raytheon Integrated Defense Systems podkreślał, polskie przedstawicielstwo firmy będzie koordynować   zarządzanie programem Wisła i ma słuzyć zacieśnieniu współpracy z lokalnymi partnerami oraz rozwojowi polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Nowo otwarta siedziba Raytheon stanowi niezbity dowód na to, że firma dotrzymuje swoich zobowiązań wobec polskiego przemysłu i Polaków – powiedział prezes Raytheon IDS.

Dodał, że amerykańska firma jest już w trakcie realizacji swoich zobowiązań offsetowych i transferu technologii w ramach fazy pierwszej programu “Wisła”, a kolejne projekty oczekują na realizację w nadchodzących miesiącach. W ostatnim czasie firma Raytheon dostarczyła m.in. zagranicznemu klientowi radary Patriot z antenami produkcji firmy PIT-RADWAR należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Blisko współpracujemy z partnerami w Polsce, a naszym wspólnym celem jest otwarcie globalnego rynku eksportowego systemu Patriot dla polskiego przemysłu. – powiedział podczas uroczystości Pete Bata, szef warszawskiego oddziału Raytheon.

Misja giganta z Massachusetts

Nowy stołeczny oddział będzie nie tylko centralnym ośrodkiem współpracy firmy Raytheon z polskim przemysłem, ale również skupi działania i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Raytheon współpracuje na przykład z Centrum Nauki Kopernik, które inspiruje następne pokolenia polskich naukowców i inżynierów, a także ze stowarzyszeniem Pamięć i Przyszłość, które wspiera rodziny polskich żołnierzy poległych podczas pełnienia służby na misjach poza granicami kraju.

Produkty i sprzęt wojskowy Raytheon Company są już obecne w 80 krajach.

Obroty firmy z główną siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts, USA, w 2018 roku wyniosły 27 mld dolarów. Koncern zatrudnia 67 tys. pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa na rynku cywilnym oraz cyberbezpieczeństwie. Firma działa na rynku już 97 lat oferując rozwiązania w dziedzinie bojowej elektroniki, integracji systemów realizacji wojskowych misji, produktów i usług C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania militarnych zagrożeń.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Airbus podpisał porozumienie z agencją OCCAR w sprawie planu dotyczącego produkcji i rozwoju samolotów ...

Polski bezzałogowiec na testach we Włoszech

Koncern Leonardo przeprowadził próby bezzałogowego wiropłata SW-4 Solo, którego bazą jest śmigłowiec produkowany w ...

Początek budowy trzeciego patrolowca typu Arafura dla Australii

W stoczni Civmec w Henderson w zachodniej Australii odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy trzeciego ...