W ramach ćwiczeń odpalono 54 pociski Spike-LR, znane w Niemczech pod oznaczeniem MELLS (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System). W ćwiczeniach wykorzystano wyrzutnie z zespołem sterującym ICLU. Dysponują one nowym, cyfrowym, interfejsem zwiększającym świadomość sytuacyjną obsługi i dostosowane do odpalania także pocisków Spike-LR drugiej generacji.

Czytaj także: Amerykańsko-amerykański pojedynek w Niemczech

Według komunikatu, wszystkie pociski trafiły w swoje cele. Sprawdzano różnorodne scenariusze obejmujące zastosowanie broni w trudnych warunkach atmosferycznych, niszczenie celów ukrytych za przeszkodami itp.

Bundeswehra jest jednym z 18 europejskich użytkowników systemu Spike. Na Starym Kontynencie są one m.in. montowane przez konsorcjum EuroSpike, które powstało na mocy porozumienia firm Diehl Defence, Rheinmetall Defence Electronics i Rafael. Dostawy pierwszej partii, obejmującej około 1500 pocisków wraz z wyrzutniami, zrealizowano w latach 2012-16. W kolejnych latach zamówiono kolejne, część z nich trafi do uzbrojenia bojowych wozów piechoty Puma.

Czytaj także: Niemcy modernizują fregaty