Niemcy modernizują fregaty

Fregata rakietowa Sachsen należąca do Deutsche Marine. Fot. Łukasz Pacholski.

Federalny Urząd ds. Uzbrojenia wysłał zapytanie o możliwości modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego trzech fregat rakietowych typu Sachsen.

Celem zapytania jest uzyskanie informacji o możliwościach zastąpienia stacji radiolokacyjnych Thales SMART-L, będące na wyposażeniu fregat rakietowych typu Sachsen. Zainteresowani mają czas na przesyłanie odpowiedzi do 5 marca. Ogłoszenie postępowania przetargowego planowane jest na kwiecień.

Według planów, instalacja nowych stacji radiolokacyjnych miałaby zostać zrealizowana w okresie 2020-2026. Obok trzech urządzeń okrętowych mowa jest także o czwartym, przeznaczonym do ośrodka szkolno-doświadczalnego w Parrow.

Głównym celem modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego okrętów jest zamiar włączenia fregat typu Sachsen do NATO-wskiego systemu ostrzegania przed zagrożeniem atakiem na europejskich członków Sojuszu z użyciem pocisków balistycznych. Obecnie wśród jego elementów są: cztery amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke stacjonujące w bazie Rota w Hiszpanii, a także dwa stanowiska Aegis Ashore w Rumunii (operacyjny) i Polsce (w budowie). Dodatkowo do powyższej inicjatywy chcą przystąpić kolejne państwa Sojuszu, dysponujące okrętami z odpowiednim wyposażeniem.

Czytaj także: Nowa generacja okrętów dla Francji

Mogą Ci się również spodobać

Minister obrony weźmie na muszkę przedsiębiorców

Rozszerzanie granic nadzoru władz wojskowych nad spółkami których sprzęt i zasoby będą w czasie ...

Bułgaria zakończyła proces ratyfikacji umowy na zakup F-16

Bułgarski odpowiednik polskiego Dziennika Urzędowego opublikował informacje dotyczące ratyfikacji przez rząd Bułgarii umów międzyrządowych ...

Finlandia szuka nowego myśliwca bojowego. Pięć maszyn na testach

Finlandia rozpoczęła testy w powietrzu kandydatów biorących udział w przetargu HX. Celem jest zakup ...