Ostatecznie zwycięstwo przyznano francuskiemu koncernowi Naval Group. Spółka zaprezentowała koncepcję obejmującą budowę jednostek-matek. Ich głównym wyposażeniem będą wyspecjalizowane bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne. Partnerem francuskiego potentata będzie w tej sferze ECA Group. Potencjalna wartość umowy szacowana jest na około 1,8 mld euro. Pierwszy z nowych okrętów miałby trafić do służby w 2023 r.

W pokonanym polu znalazło się belgijsko-holenderskie konsorcjum firm Imtech i Damen Group, a także francusko-belgijsko konsorcjum STX France i Socarenam.

Nowe okręty przeciwminowe zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele min typu Tripartite. Wcielone w latach 80. jednostki zakończą służbę w drugiej połowie lat 20. XXI wieku. Dodatkowo belgijska marynarka potrzebuje następcy okrętu wsparcia Godetia.

Morska współpraca Belgii i Holandii nie zamyka się na programie okrętów przeciwminowych. Drugim projektem jest wspólna budowa czterech fregat wielozadaniowych, które zastąpią obecnie eksploatowane jednostki typu M.

Czytaj także: Serwisowy kontrakt Naval Group