Informację w tej sprawie podało Ministerstwo Obrony Finlandi. Helsinki nie poinformowały o szczegółach planowanej umowy. Bazując na ujawnionym budżecie projektu, zakup ESSM wraz z wyposażeniem dodatkowym (oprogramowanie, części zamienne, wyrzutnie, usługi szkoleniowe) ma pochłonąć kwotę około 83 mln euro. W system uzbrojone mają zostać cztery okręty.

Decyzja o wyborze ESSM to kolejna nowa informacja dotycząca nowych okrętów fińskiej floty, która trafiła do opinii publicznej. W lipcu 2018 r. Finowie poinformowali o dostawcach torped i pocisków przeciwokrętowych do nich. Kontrakt na budowę jednostek ma zostać podpisany w bieżącym roku, o ile nie dojdzie to opóźnień na etapie negocjacji ze stocznią i dostawcą systemu kierowania walką. Całkowity budżet programu oszacowano na 1,2 mld euro.

RIM-162 ESSM jest popularnym środkiem obrony powietrznej sił morskich. Trafił do już do uzbrojenia flot: Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Danii, Niemiec, Grecji, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Turcji, Japonii i Tajlandii, a zamówienia na ten system złożyły także Meksyk i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj także: Growler w ofercie dla Finlandii