Korea Południowa zakupiła łącznie cztery samoloty Airbus A330MRTT. Kontrakt o wartości 1,3 mld dol. został podpisany w czerwcu 2015 r. Oferta koncernu Airbus pokonała w przetargu Boeinga z KC-46A Pegasus.

Samoloty Airbus A330MRTT będą pierwszymi samolotami tej klasy w Siłach Powietrznych Republiki Korei. Mają pozwolić na zwiększenie zdolności operacyjnych w regionie i sferze globalnej. Zgodnie z projektem, bazowe A330 powstają na linii montażowej koncernu Airbus w Tuluzie, a potem przechodzą proces zabudowy wyposażenia specjalistycznego w Getafe w Hiszpanii.

Obecnie Airbus A330MRTT są eksploatowane przez siły zbrojne: Australii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Francji. Najnowszym beneficjentem programu A330MRTT jest międzynarodowe konsorcjum państw NATO, które wspólnie zamówiło osiem samolotów. Będą stacjonować w Holandii i Niemczech, a poza tymi dwoma państwami, korzystać z nich będą także Belgia, Luksemburg i Norwegia. Międzynarodowa inicjatywa jest otwarta na innych członków NATO i państwa zaprzyjaźnione – wśród zainteresowanych wymienia się Republikę Czeską i Szwecję.

Czytaj także: H225M Caracal dla Węgier