Kielecki salon obronny chce na scenę wrócić z tarczą

W Targach Kielce pełna mobilizacja. Zbrojeniowa wystawa MSPO, w dniach 7–10 września, ma po pandemii odzyskać pozycję w regionie i zaprezentować umundurowanym gościom z całego świata awangardową broń w najlepszym stylu.

Publikacja: 08.06.2021 17:35

Taki jest dziś plan Andrzeja Mochonia prezesa Targów Kielce.  – Nasz Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego  otworzy  się w tym roku kilka dni po brytyjskiej wystawie DSEI (Defence Security and Equipment International​) w Londynie, która w branży zbrojeniowej przełamuje pocovidową targowo –handlową posuchę  – mówi Mochoń.

Prezentacje zbrojeniowych gigantów

Do otwarcia MSPO pozostały zaledwie  3 miesiące, więc przygotowania idą pełną parą.  Większość hal wystawowych jest już do dyspozycji  gości  ale  w najbliższych tygodniach  trzeba będzie posprzątać po kieleckim covidowym szpitalu tymczasowym – w lipcu ewakuację z TK ma zakończyć gruntowna dezynfekcja czyli jak mówią  wojskowi – dekontaminacja.

Prezesa Mochonia cieszy zwłaszcza znaczące zainteresowanie kielecką  imprezą największych zbrojeniowych, globalnych graczy –  Amerykanów – z czołowymi liderami obronnej produkcji – firmami  Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Bell. Na swoje tradycyjne, prestiżowe miejsce na targach zamierza wrócić  włoski gigant technologiczny Leonardo. Także brytyjskie koncerny z BAE Systems i  rakietowym MBDA (  aspiracji do udziału budowie polskiej  tarczy powietrznej „Narew”) na czele,  chcą  być w Kielcach  aby uzupełnić ofertę  zwłaszcza  w dziedzinie systemów obrony przeciwlotniczej. Broń pancerną i technologie okrętów podwodnych z dużym prawdopodobieństwem na  tegorocznym MSPO zaprezentują doskonali w tej dziedzinie Niemcy. Ma też nie zabraknąć  mistrzów w projektowaniu broni precyzyjnej i systemów bezzałogowych – czyli Izraelczyków.

– Do nowej sytuacji czyli znoszenia obostrzeń po pandemii  w swych krajach szybko dostosowują się producenci sprzętu wojskowego  z najbliższego sąsiedztwa  którzy dotąd zwlekali ze zgłoszeniami, a dziś pytają o organizacyjne szczegóły   – mówi Andrzej Mochoń.

Szansa dla rodzimych producentów

Prezes Targów Kielce jest niepocieszony, że już po raz kolejny raczej nie ziszczą się w tym roku bardzo ambitne  plany producentów sprzętu wojskowego z Australii. Canberra  zapowiadała od dawna, że ma zamiar wystąpić z prezentacją  najlepszych australijskich produktów  militarnych właśnie na MSPO, w Polsce i stolicy regionu świętokrzyskiego. – Niestety, sanitarnych  barier, które nadal chronią mieszkańców Australii przed Covid-19  nie uda się pokonać –  dowiedział się w ostatnich dniach prezes  Michoń.

Prezes Targów Kielce potwierdza, że prezydent Andrzej Duda podtrzymał tradycję i utrzymał honorowy patronat nad MSPO.   Zanosi się też, że wystawa otrzyma tym razem solidne wsparcie polskiej zbrojeniówki. – Wydaje się, że w porównaniu do ubiegłego roku  zdecydowanie zmieniło się nastawienie do udziału w  wystawie nowego kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej – twierdzi prezes TK.

– Jesteśmy tuż przed ważnymi uzgodnieniami z zarządem PGZ w sprawie m.in. rozwijania strategicznego partnerstwa, mam nadzieję na dobre rozstrzygnięcia – mówi Mochoń.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego