Tarcza antyrakietowa USA w Redzikowie gotowa do boju

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym wystąpieniu w sejmie potwierdził, że w połowie grudnia gotowość operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa umieszczona przez USA w Redzikowie nad Bałtykiem.

Publikacja: 11.12.2023 18:22

Tarcza antyrakietowa USA w Redzikowie gotowa do boju

Foto: mda.mil

Otoczona wysokim płotem i ścisłą tajemnicą baza obrony przeciwrakietowej USA pod Słupskiem - wybudowana kosztem blisko 900 mln dol. - jest już obsadzona załogą US Navy, dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące.

To jeden z elementów systemu antybalistycznego Aegis Ashore który jest elementem amerykańskiej tarczy zaplanowanej dekadę temu by bronić Ameryki i jej sojuszników z Zachodu przed atakiem rakietowym Iranu a nawet dalekiej Korei Północnej.

Opóźniona inwestycja

Pierwsza w Polsce strategiczna, przeciwrakietowa instalacja USA zostanie uruchomiona z prawie czteroletnim opóźnieniem. Waszyngton pierwotnie planował uruchomienie antybalistycznej osłony NATO jeszcze w 2018 r. Bliźniacza baza antyrakietowej amerykańskiej tarczy w Deveselu w Rumunii ruszyła dużo wcześniej, bo w końcu roku 2015 r.

Tak jak baza w rumuńska także zamknięte i pilnie strzeżone obiekty pod Słupskiem są elementem globalnej amerykańskiej tarczy antyrakietowej i były budowane w odpowiedzi na zagrożenie ze strony m.in. Iranu i wrogich „państw azjatyckich”.

Czytaj więcej

PGZ zrobi superradar dla Patriotów

W opinii specjalistów system rozpoznania i zgromadzony w redzikowskiej bazie rakietowy arsenał nie posiada cech ofensywnych, instalacja nie ma też charakteru centrum naprowadzania pocisków.

– Charakterystyki systemu wskazują, że wyrzutnie nie są w stanie np. zwalczać pocisków wystrzeliwanych z terenu Obwodu Kaliningradzkiego – tłumaczą eksperci.

Mimo tych opinii i wyjaśnień baza antybalistyczna w Redzikowie była od samego początku na liście spornych kwestii kierowanych przez Rosję wobec USA i NATO. Moskwa niezmiennie uważa bazę na polskim Pomorzu za zagrożenie. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę USA proponowały siłom rosyjskim inspekcję swoich systemów w Redzikowie, zapewniając o tym, że ma ona jedynie defensywny charakter. Rosja, propozycję tę odrzuciła.

Amerykańska załoga czuwa

Baza US Navy w Redzikowie jest wyposażona w radar dalekiego rozpoznania oraz 24 pociski przechwytujące RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA które są w stanie zestrzelić metodą bezpośredniego trafienia wrogie rakiety w szczytowej i końcowej fazie ich lotu.

Czytaj więcej

„Narew” ma zapewnić PGZ rakietowe przyspieszenie

Na miejscu w Naval Support Facility (NSF) Redzikowo, służy już ok. 200 żołnierzy US Navy. Na miejscu mają do dyspozycji nie rzucające się w oczy tzw. obiekty wielofunkcyjne a w nich nie tylko w pełni wyposażone mieszkania ale też wszelkie socjalne udogodnienia łącznie ze stołówką przychodnią lekarską, sala kinową obiektami treningowymi i sportowymi. Militarnego, ogrodzonego szczelnie miasteczka a także terenu wokół amerykańskiej jednostki pilnuje jedyny polski komponent wojskowy - Batalion Ochrony Bazy - System Obrony.

Cel: strategiczne odstraszanie

Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) ma za zadanie odstraszać przed użyciem dalekosiężnych rakiet potensjalnych przeciwników. przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – twierdzi ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison.

Ellison podkreśla,że system stanowi ważne środek odstarszania USA ponieważ bazę obsługuje amerykański personel. - Każdy atak na siły zbrojne USA będzie miał znaczące konsekwencje – dodaje szef MDAA. Wśród korzyści dla Polski z instalacji AAMDS w Redzikowie Ellison wylicza obronę przeciwrakietową Polski przed pociskami ICBM (międzykontynentalny pocisk balistyczny), pociskami balistycznymi pośredniego i średniego zasięgu wystrzeliwanymi z Iranu, a także odstraszanie przed takim atakiem.

Czytaj więcej

Superpocisk uzbroi polskie fregaty i tarczę „Wisła"

Ellison zaznaczył, że AAMDS jest częścią systemu obrony przeciwrakietowej Aegis, którego sprzęt, jak i oprogramowanie są rozmieszczone na 88 okrętach marynarki wojennej USA, które są stale udoskonalane

Bez osłony od Kaliningradu

- Polska lokalizacja jest ograniczona do obrony przed rakietami balistycznymi, zgodnie z wymogami i uzgodnieniami z Polską, Stanami Zjednoczonymi i NATO. Nie ma zainstalowanego oprogramowania systemu obrony przeciwrakietowej Aegis do obrony przed pociskami manewrującymi i zagrożeniami z powietrza ani nie planuje się umieszczenia pocisków manewrujących i przechwytujących - dodał szef MDAA. Dziś oręż tarczy redzikowskiej czyli pociski SM3 Block IIA, został przetestowany i sprawdzony pod kątem obrony i przechwytywania pocisków ICBM, skierowanych np. z Iranu na obszar Europy Północnej, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. System wykorzystuje radarowe sensory USA i NATO, skierowane w stronę Iranu, a także ośrodek dowodzenia i kontroli sojuszniczej przestrzeni powietrznej (BM Command and Control) w Ramstein w Niemczech.

Riki Ellison zauważa, że w Polsce może zostać w przyszłości zainstalowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podobny do wszystkich aktywnych systemów Aegis Missile Defense na okrętach amerykańskich.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami