Jeszcze w styczniu nic nie zapowiadało tak błyskawicznego tempa uzgodnienia z Waszyngtonem międzyrządowej umowy. Inwazja Putina i wybuch wojny o Ukrainę zmienił wszystko. Umowa – według ministra Mariusza Błaszczaka przewiduje, że wraz z czołgami III generacji Abrams M1A2 SEPv3 w wersji specjalnie przebudowanej i wyposażonej zgodnie z polskimi wymaganiami Wojska Lądowe dostaną także pojazdy inżynieryjne i wozy technicznego wsparcia a także symulatory do ćwiczeń a wojskowe zakłady remontowe zostaną przygotowane do napraw i serwisowania czołgów w kraju. Już wiadomo, że potężne niemal 70 tonowe czołgi Abrams M1A2 trafią nad wschodnią granicę RP do jednostek nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej.
MON latem zeszłego roku, informując o planach pozyskania czołgów szacowało wyjściową należność za 250 abramsów, a także towarzyszących czołgom pojazdów wsparcia na 23,4 mld zł. Pentagon we wniosku do Kongresu określił maksymalną wartość eksportowej transakcji na ok. 6 mld dol.
Czytaj więcej
Amerykański czołg podstawowy M1 Abrams jest od wielu lat jednym z symboli potęgi sił zbrojnych USA.
Latem zeszłego roku rząd RP zapowiadał, że pierwsze pancerze z fabryk General Dynamics Land Systems powinny trafić na wschodnią flankę RP i NATO jeszcze w 2022 r (planowano planowano dostawy 28 czołgów). Zgodnie z deklaracjami MON to 1 Warszawska Brygada Pancerna i 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina wchodzące w skład 18 tzw. Żelaznej Dywizji będą wyposażane w Abramsy jako pierwsze. Zdaniem min. Błaszczaka dostawy amerykańskich pancerzy powinny się zakończyć do 2026 r..
Krajowy serwis i inne elementy polonizacji
Gen. Maciej Jabłoński, pełnomocnik MON ds. wprowadzania Abramsów na uzbrojenie polskiej armii, w wypowiedziach dla branżowego pisma Polska Zbrojna, twierdzi że zgodnie z umową otrzymujemy czołgi w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 – specjalnie zaadaptowane do polskich wymagań: z systemami umożliwiającymi komunikację z polskimi załogami czołgów innych typów, a także urządzeniami ochrony przeciwminowej i sprzętem ułatwiającym pokonywanie naturalnych przeszkód.